Projelerde zaman ve bütçe aşımına neden olan faktörlerin analizi
Analysis of the factors behind time slippage and budget overruns in project applications
- Tez No: 127074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Proje bazlı çalışmalarda zaman ve bütçe aşımları yaşanmadan, gerekli fonksiyonel niteliklerin sağlanmasıyla, müşteri beklentilerinin tam olarak karşılanması, firma itibarının güçlendirilmesi ve müşteri sadakatinin kazanılması açısından sön derece önemlidir. Ancak yapılan literatür araştırması sonucu, proje uygulamalarında, sonucu çok büyük maddi kayıplar olan, zaman ve bütçe aşımlarının sıkça yaşandığı gözlenmiştir. Bu başarısızlıkların önünü alabilecek ipuçlarının açığa çıkartılarak,proje yönetimiyle ilgili olanlara yön gösterilmesi bu çalışmada amaç olmuştur. Bu amaç doğrultusunda, literatür araştırmasıyla, projelerde zaman ve bütçe aşımına neden olan faktörler saptanmıştır. Saptanan faktörler yardımıyla, bir anket hazırlanmış ve Türkiye'deki firmalarda görevli proje yöneticilerine gönderilmiştir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren 209 firmada görevli 335 proje yöneticisinden kullanılabilir anket sonuçlan alınmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi sonucu, Türkiye'deki proje uygulamalarında en sık karşılaşılan problemler ve bu problemlerin proje performanslarına olumsuz yönde etkileri etki düzeyleri saptanmıştır. Buna göre,“teknik problemler”,“önceliklerde değişim”ve“proje başlamadan önceki dönemde yapılan planlamanın yetersizliği”en sık karşılaşılan problemler olmuşlardır.“Proje başlamadan önceki dönemde yapılan planlamanın yetersizliği”ve“teknik problemler”ise karşılaşıldıklarında proje performansına olumsuz yönde en fazla etkiyi yapan faktörler olmuştur. Anket sonuçlan yardımıyla belirtilen potansiyel problemler, temel bileşen analizi ile az sayıda ancak anlamlı yeni bileşenlere indirgenmiş ve oluşan yeni bileşenlerin bileşen skorları bulunmuştur. Bulunan bu yeni bileşenler ve firma demografik verileri bağımsız, projelerde yaşanan zaman ve bütçe aşımlarının yüzdesi ise bağımlı değişken olarak kullanılarak regresyon analizi yardımıyla bir sonuç fonksiyonu bulunmuştur. Bu sayede firma demografik yapısı ve proje performansına etki eden faktörler ile projelerde zaman ve bütçe aşımı oranlan arasında bir ilişki elde edilmiştir. Bu ilişkiye göre“proje planlama ve kontrol yöntemlerindeki yetersizlikler”,“kadro problemleri”,“proje ortalama süresi”ve“kadro/değişim/teknik problemler”olarak belirlenen değişkenlere ait skorlar arttıkça projelerde zaman ve bütçe aşımlarının yaşanma ihtimalide artacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In project based business, it is vital to complete the project on time and within predefined budget, meeting the functional requirements to sustain the firm reputation and customer loyalty. But, by literature review, it is observed that, time slippage and budget overruns which result in dramatic economic loss, are often encountered in project applications. Helping project managers by providing the hints to prevent those failures is the main idea of this study. Under the light of that idea, the factors causing time slippage and budget overruns are determined through a literature review. A survey questionnaire is prepared by those findings and conducted through project managers in Turkey. Useable returns from project managers working for 209 companies from different sectors are gained. Analyzing those returns, the most frequently encountered problems and their negative impact on project performance are determined.“Technical complexities”,“priority shifts”and“insufficient front-end planning”are found to be the most frequently encountered problems in Turkish project based business.“Insufficient front-end planning”and technical complexities are found to be the problems, which have greatest negative impact on project performance. By the returned survey questionnaire, using principle component analysis, the defined factors are reduced to a few numbers of new components, which have enough statistical significance, and their factors scores are calculated. Using the new components and the firm demographic data as independent and the percentage of time slippages and budget overruns as dependent variables, a result function is gained through regression analysis. So a relationship of project performance with firm demographics and factors causing time slippages and budget overruns is gained. It is found that, as the“planning and control problems”,“improper staffing”and“staffing/technical/change problems”increase, the probability of time slippage and budget overruns will also increase. IX