Dekonstrüktivizmin Avant-Garde bağlamda tartışılması
Examination of Avant-Garde attitudes in deconstructivist rethoric
  1. Tez No: 127080
  2. Yazar: EMİNE GÖRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
DEKONSTRÜKTİVİST SÖYLEMİN AVANT-GARDE BAĞLAMDA TARTIŞDLMASI ÖZET Dekonstrüktivist söylem, 1980 sonrasında mimarlık gündemine damgasını vurmuştur. Yapılan yorumlarda, bu oluşum sıklıkla Yüzyıl başındaki avant-garde sanatçılarla ilişkilendirilir. Fakat bu değerlendirmeler, çoğu zaman sınırlı değinmelerin ötesine geçmez. Söz konusu tez çalışması, bu noktaya yoğunlaşarak,“Dekonstrüktivizm'in avant-garde'la nasıl ilişkilendiği”,“dekonstrüktivist söylemin avant-garde tavır özellikleri taşıyıp taşımadığı”sorularından hareket eder. Çalışmada öncelikle, avant-garde üzerine yapılan çeşitli tanımlamalar ve yorumlar değerlendirilerek avant-garde tavır kavranır. Bu incelemenin ardından, avant-garde eğilimleri tartışmaya yönelik bir model önerilir. Bir sonraki aşamada ise, tez çalışmasının temeline oturan“dekonstrüktivist söylemin avant-garde tavır özellikleri taşıyıp taşımadığı”sorusunun yanıtı aranır. Bu aşamada Dekonstrüktivizm'in özgün örnekleri, geliştirilen model aracılığıyla değerlendirilir. Sonuç bölümünde ise, dekonstrüktivist söylem, avant-garde ve modern mimarlık olgularının birbirleriyle nasıl ilişkili oldukları tartışılır, ve modern mimarlığın hareketine ilişkin bir öneride bulunulur. VI
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF AVANT-GARDE ATTITUDES IN DECONSTRUCTTVIST RETHORİC SUMMARY After 1980, deconstructivism has deeply effected the architectural practice by its presence. Debates on this new formation, deconstructivist architecture has been related with the avant-garde movement of the 1920's. However those have not gone further than limited comments. This work focuses on this point, and departs from the questions like;“how can deconstructivism related with avant-garde?”and“how deconstructivist rhetoric exposes avant-garde attitudes or behavioural settings?”. After stating the problem, various explanations and definitions of avant-garde has examined firstly in the work. After this examination, a model which combines these definitions, has been proposed. On the following step, this proposal model has used to debate the major questions of the work, by criticising the selected projects of deconstructivist architecture. On the final step, the relation between avant-garde, deconstructivist rhetoric, and modern architecture has been examined and criticised. Finally an evaluated proposal has been stated about the movement of modern architecture. vu