A Critical overview of deconstructivist architecture
  1. Tez No: 50235
  2. Yazar: SAVAŞKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
O Z E 20. yüzyıl, mimarlık açısından bakıldığında, gelenek ve modern arasında sürekli gidip-gelmeler ve mücadeleler ile geçmiştir. Bu mücadelenin, bu gün geldiği noktada karşımıza Dekonstrüktivist Mimarlık çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu tez kapsamında, Dekonstrüktivist Mimarlığın irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu Bina Bilgisi anabilimdalı yüksek lisans tezi; dört (4) bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dekonstrüktivist Mimarlığın arketipi olan Derrida'nın Dekonstrüksiyon düşüncesi ve bu düşüncenin ortaya çıkış süreci ele alınmıştır. İkinci bölümde; Dekonstrüktivist Mimarlık, ortaya çıkış süreci ve Dekonstrüktivist Mimarlığın pozitif yanının kaynağı olan Rus Avan-gart akımlarıyla beraber irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; Dekonstrüktivist Mimarlık, Bernard Tschumi, Peter Eisenman, Zaha Hadid, Coop Himmelblau ve Daniel Libeskind'in çalışmalarıyla örneklenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise, Dekonstrüktivist Mimarlık söylemi üçüncü bölümdeki örnekler aracılığıyla tanımlanmış ve eleştirisi yapılmaya çalışılmıştır. Bununla beraber Türkiye Mimarlığı'na etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV B S T R A C T From the point of view of Architecture, 20th century passed with continuous coming and goings and struggles between traditional and modern. Today this struggle has come to a point where we are faced with Deconstructivist Architecture. At this context, within this thesis, it is aimed to 'examine' the deconstructivist architecture. This Msc Thesis in the department of Building Design consists of four (4) main chapters. In the first chapter; the idea of deconstruction that is the archetype of Deconstructivist Architecture and the evolution process of this idea is studied. In the second chapter, Deconstructivist architecture; it's evolution process and Russian avant-garde movements that are the origins of the positive side of Architecture are examined. In the third chapter deconstructivist architecture is investigated with the studies of deconstructivist Architecture likes, Bernard Tschumi, Peter Eisenman, Zaha Hadid, Coop Himmelblau and Daniel Libeskind. Finally in the fourth chapter, criticisms of Deconstructivist Architecture and the studies that appeared according to these are examined. Also the effects of Deconstructivism to contemporary Turkish Architecture has been examined.