Teknoloji ile bütünleşen alış-veriş merkezi modelleri ve internet alış-verişi üzerine bir araştırma
Shopping centers that integrate with technology and internet shopping
- Tez No: 127085
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TEKNOLOJİ İLE BÜTÜNLEŞEN ALIŞ- VERİŞ MERKEZİ MODELLERİ ve INTERNET ALIŞ-VERİŞİ ÖZET 21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde tüm dünya ülkelerinde bir değişim süreci söz konusudur. Nüfusun artışı, ekonomik değişimler, teknolojinin gelişimi, sosyal hayatın farklılaşması, yer ve ulaşım koşullarının değişmesi, yaşam tarzı ve standartlarının değişmesi, tasarım stratejilerinin olağanüstü yükselişi, insanların alış veriş alışkanlıklarının farklılaşması ve taleplerinin değişimi dünya pazarında alış veriş olgusunun hızla büyümesine neden olmuştur. Üretilen ürünlerin, global dünya pazarında pazarlanması, ürün çeşit ve stoklamasının yapılabilmesi, hiç kuşku yoktur ki alış-veriş kültürünü, pazarlamasını ve tüketimini hızlı bir ivme ile kökünden değiştirmektedir. Alış-veriş kültürünün bu gelişimi ile birlikte değişim etkileri kendini her yerde hissettirmeye başlamış; alış-veriş mekanları ve olgusu bu süreç içinde farklılaşmaya başlamıştır. Yüzyıllardan beri süregelen açık pazar alanları yerini alış-veriş caddelerine, son yüzyıl içerisinde ise alış-veriş caddeleri de yerini alış-veriş merkezlerine bırakmaya başlamıştır. Gelişen teknoloji ve özellikle internetin kullanımı ile birlikte alış-veriş internet üzerinden (online shopping) yapılabilmektedir. Bütün bu gelişmeler ile birlikte, insanların sosyal davranış statülerinde farklıkların gözlenmesi normaldir. Günümüzde alış-veriş eyleminin alış-veriş merkezlerinden ya da internet üzerinden yapılması alternatiflerinin bir arada var olması gerekliliği varsayımından yola çıkarak, araştırma konusu olarak alış-veriş merkezleri ve alış-verişin internet üzerinden yapılması iki seçenek olarak ortaya konulmuş ve insanların aramakta olduğu özellikler, bir takım kriterler ve düşünceler bağlamında sunulmaya çalışılmıştır. İnsanların tercih ettikleri alış-veriş yapma davranışları ve tepkileri ölçülmeye çalışılmış, bu yüzden belirlenen örnek alış-veriş mekanlarındaki tüketiciler ve internet kullanıcıları ile anketler yapılmış sonuç önerileri getirilmiştir. Araştırma 7 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. 2. Bölümde, araştırmanın temeli olan alış- veriş kavramı ve eylemi açıklanmaya çalışılmış, alış-veriş mekanları, alış-veriş merkezleri ve internet kullanımı ile internet alış-verişinin tarihsel gelişim süreci incelenmiştir. 3. Bölümde, alış-veriş merkezlerinin tasarım ilkeleri, standartları ve kriterleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Bölüme öncelikle alış-veriş merkezlerinin tanımından başlanmış, daha sonrasında ise tasarım ilkelerinden söz edilmiştir.4. Bölümde, dünyada ve İstanbul'da alış-veriş merkezlerinin gelecek tahminleri yapılmıştır. Sırasıyla, dünyadaki etkenlerden, daha sonra ise İstanbul'daki etkenlerden söz edilmiştir. Bölüm sonunda ise gelecek tahminini etkileyebilecek faktörlere değinilmiştir. 5. Bölümde, internet alış-veriş (e- alış-veriş, e- ticaret) ilkeleri tanımlanmıştır, internetin ortaya çıkışı, internet kullanıcıları, ve internet ile alış-veriş kavramları konusunda bilgi verilmiştir. Daha sonra ise, geleneksel alış-veriş kavramından internet alış-veriş (e-alış-veriş, e-ticaret) kavramına geçiş ele alınmıştır. Bu bağlamda, internet üzerinden alış-veriş ile geleneksel alış-veriş merkezlerinin karşılaştırılması ele alınmıştır. 6. Bölümde, alan araştırması ve sonuçları değerlendirilmiştir. Alan araştırmasında yöntem ve kapsam detaylı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Alan araştırmasından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. 7. Bölüm ise sonuç ve önerilerin yer aldığı bölümdür. Araştırma sonucu elde edilen sonuçlar açıklanmış, değişen teknoloji ve hayat tarzı ile alış-veriş olgusuna farklı bir bakış açısı sunacak bulgular ve öneriler vurgulanmış, yeni alış-veriş merkezi olgusu dahilinde oluşması beklenen koşullar ortamı belirlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SHOPPING CENTERS THAT INTEGRATE WITH TECHNOLOGY AND INTERNET SHOPPING SUMMARY During the days, that we enter the 21. Century, we can talk about a process of change all over the world. The incline of population, economical changes, the development of technology, the changes in social life, the changing conditions of transportation and settlement, the change of life styles and standards, the incredible decline of design strategies, the change of the shopping habits and demands have made the case of shopping more important. The marketing of goods in the global marketing system and the storage and division of goods, surely changes the shopping culture very rapidly from its origin. With the changing of the shopping culture, the development results have started to be noticed everywhere and the case of shopping centers have started to change. The open bazaars that had existed for hundreds of years had left their places to shopping streets and now these shopping streets have started to leave their places to shopping centers or malls. With the development of technology and the use of internet, it has become possible to make shopping by internet which is called online shopping. With all these changes, the change of social attitudes of people must be considered very normal. With the idea of having“shopping from malls”and“shopping from internet”together, these two shopping types have been considered as different shopping alternatives and the conditions that are searched by the users have been pointed out using some special critters and opinions. The shopping attitudes that the people prefer, have been considered and their reactions have been tried to be measured. Because of this reason some surveys have been made with the users in the shopping centers and with the people who prefer to make shopping through the internet. The thesis consists of 7 main sections; In the first section, the aim, the scope and the method of the thesis have been described. In the second section, the case of shopping which is the main subject of the thesis have been described, the history of the shopping areas, the shopping centers, the use of internet and online shopping have been examined. In the third section, the design principles, critters and standards of shopping centers have been described. In the beginning of the section the description of shopping centers has been made and then the design principles have been considered. xnIn the fourth section, the future predictions for the shopping centers in the world and in Istanbul have been made. With sequence the factors in the world and the factors in Istanbul have been mentioned. In the end of the section, the factors that can effect the future predictions have been pointed out. In the fifth section, the online shopping principles have been described. Information about the arise of internet, the internet users and the fact of online shopping has been given. Afterwards the change from traditional types of shopping to online shopping has been considered. Connected to this subject, a comparison between the cases of tradional shopping and online shopping has been made. In the sixth section, the area surveys and their results have been evaluated. The method and scope of the survey have been described in a detailed way. In the survey it has been aimed to compare the results, which has been evaluated before. The seventh section is the part of conclusion and the suggestions. The results that have been reached during the survey have been explained briefly, the facts and suggestions that can offer a different point of view to the case of shopping with the changing technology and life styles have been considered and the conditions that are expected to be formed connected to the new formations of shopping centers have been pointed out. xm