Taksim-4. Levent metro hattı kullanım analizi ve değerlendirmesi
Usage analyze and evaluation of Taksim-4. Levent metro line
  1. Tez No: 127086
  2. Yazar: ANIL KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bir kentin biçimlenişi ile kentiçi ulaşım hizmetlerinin örgütlenmesi arasında iki yönlü bir etkileşim sözkonusudur. Kentin belli yönlere doğru gelişmesi, kentteki ulaşım talebini belirlemekte, aynı zamanda, çeşitli ulaşım eksenlerinin gelişmesiyle belirli bölgelere ulaşılabilirliğin sağlanması da o bölgelerin arazi kullanım yapılarını etkilemektedir. Özellikle 1950'li yıllardan bu yana büyük ölçüde içgöçe sahne olarak nüfusu hızla artan istanbul'da da fiziksel ve sosyal yapıda, gerek sözü edilen bu ikili ilişki, gerek ülkenin yaşadığı sosyal ve ekonomik değişimler neticesinde önemli farklılaşmalar meydana gelmiştir. Tüm bu farklılaşmalara bağlı değişen işlevsel ilişkiler ve oluşan yeni mekansal organizasyonlar, tarihi merkezin göreli öneminin azalması ve alt merkezlerin gelişerek mekansal yapının tek merkezlilikten çok merkezliliğe doğru bir değişim geçirmesi sonucunu doğurmuştur. Özellikle Taksim' den başlayarak Şişli- Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Levent-Maslak ekseninde hissedilen bu genişleme/yayılma sonucu eksen, 1980'lerden başlayarak 1990'lar boyunca bankacılık ve finans, yönetim, muhasebe, araştırma, pazarlama ve satış hizmetleri gibi üretici hizmetler sektöründeki yerli ve yabancı firmaların, büyük holdinglerin genel merkezlerinin yerseçim tercihlerini kullandıkları bir aks olmaya başlamıştır. Kentin merkezi iş alanında meydana gelen bu dönüşüm bölgenin ulaşım altyapısıyla desteklenmesini de zorunlu kılmıştır. Kentin karayolu altyapısının hızla artan ulaşım talebini karşılamakta yetersiz kalmasıyla, etkin, sağlıklı ve ekonomik bir ulaştırma sisteminin kurulmasında metro, kaçınılmaz bir çözüm olarak Taksim-4.Levent güzergahında, 16 Eylül 2000 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Taksim-4.Levent metro hattı kullanım analizi ve değerlendirmesini yapmaktır. Bu doğrultuda, raylı sistemler ve bu sistemler içinde metronun yeri, istanbul metrosunun gelişim süreci, metro güzergahının arazi kullanım ve ulaşım karakteristikleri, belirli zaman dilimleri içinde güzergah yakın çevresindeki arazi değerlerinin değişimi konularında yapılan araştırmalar ve toplu taşımacılıkta esas rol sahibi yolcuların profilini belirlemeye yönelik alan araştırması ve bunlara yönelik değerlendirmeler çalışmanın içeriğim oluşturmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY USAGE ANALYZE AND EVALUATION OF TAKSIM-4.LEVENT METRO LINE There is a two-sided interactivity between the formation of a city and organization of it's transportation services. The growth of the city in any definite direction determines the transportation demand in the city, and as the accessibility to definite regions occurs through improvement of various transportation axises, the structure of the land uses in those regions are effected at the same time. As a result of either the two-sided interactivity mentioned above, or social and economical changes occurred in the country, considerable differentiations have taken place in the physical and social structure of Istanbul, especially since 1950's by the effect of intensive migration movement. Changing functional relationships and spatial distributions according to all these differentiations carried out a structural transformation in central Istanbul also, from a monocentric to a polycentric city. By the result of this transformation perceived namely on Şişli-Mecidiyeköy- Zincirlikuyu-Levent-Maslak axis starting from Taksim, axis have became the construction area of service units, which called“producing services”, and local and international companies in producing service sector like banking, finance, management, accountancy, research, marketing and sale started to make land use decisions on this axis between 1980's and late 1990's. The transformation that took place at the CBD of the city made it necessary for the region to be also supported by inner-city transportation infrastructure. As the main road infrastructure of the city became insufficient as a result of rapidly growth transportation demand, Taksim-4.Levent metro line was put in service at September 16th 2000, to provide an active, healthy and economic transportation system for the city. The aim of this study is to analyze and evaluate the usage of Taksim-4.Levent metro line. The study has 7 main chapters and the aim, scope and method of the study is available in the first one. There will be given some information about railway systems, which is important to comprehend the subject and the place of the subway in these systems with it's historical progress will be taken up in the second chapter. The third chapter was reserved for the development process of the Istanbul subway. For this purpose, development of metro project, the goals of the project and operating data were examined to enlighten the evaluation. Taking transportation-land use relationship into consideration, the structure of the route, land use and transportation characteristics, the change in the land prices in time is the subject of the fourth chapter. x ^«rThe fifth chapter was reserved for the method, results and comments of the user profile determining case study. The case study consists of 554 questionnaires with passengers. The questionnaires were done in two phases as in weekdays and weekend in random sampling. Weekday questionnaires were done in peak hours (7:30 am, 16:30-19:30 pm) at two end stations (4.Levent and Taksim) and at two middle stations (Gayrettepe and Osmanbey). Weekend questionnaires were done in any time of the day in all stations (4.Levent, Levent, Gayrettepe, Şişli, Osmanbey and Taksim). It is thought that this work will enlighten the metro user profile, integration of metro with other transportation systems and future investments. This work lasts with evaluation and result chapters. The physical and social differentiation as a result of population explosion in Istanbul demonstrates itself as ball of problems, so especially transportation became the most important problem of Istanbul like every big city. The basest condition to constitute economically and socially productive transportation system in our cities that have growing transportation problems is to build contemporary public transport systems. This must be prior problem of waiting solutions for a city like Istanbul, which is the backbone of a developing country in which the people obligated to use public transport because of economical conditions. For the reasons mentioned above, railway systems, either with high capacity, fast and systematic transportation or that provide positive qualities for the city and the country, have to take place it's considerable place among urban transportation. Metro is a considerable railway mass transport system in the foundation of an effective, healthy and economic transportation system. Main road infrastructure of the city has become insufficient to face the growing transportation demand. For this reason, it is necessary to expand railway system network starting with axises at which the transportation demand is intense and to develop it in order to integrate other transportation systems. At this point it well help us to answer this question;“Is subway the final point in multi-headed and multi-kind inner-city mass transportation of Istanbul? Or, will it remain as a vehicle kind attached to the system?”. The subway as an advanced solution with its technical features, capacity, speed and comfort can't perform as expected when it was not fed with other transportation systems. When we talk about transportation system“the passengers”must also be the most important component of the equation. The practices in Istanbul until today have developed by only taking the activity of the vehicles in the city into consideration. However, city and transportation visions and demands on transportation system of the passengers have to take place in transportation policy making and planning processes. Therefore, not only the integration between central urban transportation devices, but also integration with system itself and it's users will take place. The solution to the problems associated with inner-city transportation entails more than simply integrating the various systems of transportation with one another. Rather, what needs to be done is to develop a system that is 'user-centered'. XI