Panoramik görüntüleme ve turist bilgi sistemi pilot projesi
Panoramic imaging and a pilot project of tourist information system
  1. Tez No: 127140
  2. Yazar: ÖZGÜN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ORHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Panoramanın (tümgörüş), dijital resimlerdeki teknolojik gelişmeye paralel olarak kullanımı son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu konu fotogrametri ve görüntü işleme biliminde ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle gerçel (virtual) turların ve seyahatlerin tasarımında panorama oldukça kullanışlıdır. Bu tez çalışmasında Panoramik görüntülerin bilgi sistemine aktarılması imkanı araştırılmış ve turistlere yönelik bir bilgi sistemi ortaya konulmuştur. Panorama oluşturmak için Nikon Coolpix 950 dijital makine ile çekilen resimler kullanılmıştır. Bu panoramanın hazırlanmasında kullanılan resimler İstanbul un tarihi mekanı Sultanahmet Meydanı'nda çekilmiştir. Resimlerin bilgi sisteminde referanlandırılabilmesi için resim çekilen nokta el GPS i ile ölçülmüştür. Bu ölçülen koordinatlar üzerinde transformasyon yapılarak bilgi sisteminde kullanılan koordinat sistemi ile uyumu sağlanmışta. Bu resimler 3Dvista Studio V.1.8 yazılımına aktarılarak 360° lik bakış veren panorama hazırlanmıştır. Bu yazılım ile resimler dizisinden bir tek video görüntü mov dosya forrnatında elde edilmiştir. Kısacası Quick Time programı ile hazırlanan panorama video görüntü olarak sunulmuştur. Turizm, bilgi sisteminin uygulanabileceği alanlardan birisidir. Turist Bilgi Sistemi olarak isimlendirilen bu bilgi sistemi turiste yönelik rehber, yol gösterici olarak düşünülmüştür. Turist Bilgi Sistemi için İstanbul ilinin tarihi yarımadası uygulama bölgesi olarak seçilmiştir. TBS nin hazırlanmasında TopoL ismli yazılım kullanılmıştır. Bu bölgeyi temsil eden haritalar scanner ile taranarak sayısal ortama aktarılmıştır. TopoL yazılımında, tararan haritalar referanslandınlıp bilgi sistemine altlık yapılmıştır. Bu bilgi sisteminde dört adet vektör tabakası tasarlanmıştır. İlk tabaka ulaşımı, ikinci tabaka konaklamayı, üçüncü tabaka tarihi yapılan ve dördüncü tabaka ise panoramik vııvideo görüntüyü içermektedir. Bu tabakalar çizgisel, noktasal ve alansal olarak referanslı görüntüler üzerinde sayısallaştınlarak yapılmıştır. Sayısallaştırılan tabakalar kurulan veri tabanı ile ilişkilendirilmiştir. Birinci ve ikinci tabakalar herhangi bir coğrafi bilgi sistemindeki işlemler yapılarak ortaya konmuştur. Ancak üçüncü ve dördüncü tabakalarda bilgi, kurulan veri tabanına direk olarak girilmemiştir. Veri tabanından başka yazılımlar (office, quick time, note pad vb.) ile çalışabilecek dosyalara bağlantı kurularak oluşturulmuştur. Ayrıca veri tabanından verilen linklerden dosyalan çalıştırabilmek için TopoL un tanıyabildiği ascii formatında NDI dosyalan yazılmıştır. Dördüncü tabakada sunulan panoramik görüntü de ayrıca hazırlandıktan sonra bilgi sistemine az önce bahsedildiği gibi entegre edilmiştir. Sonuç olarak bir Turist Bilgi Sistemi tasarlanmıştır ve video görüntüsü (panoramik görüntü) yeni bir dökümentasyon yöntemi olarak bilgi sistemine aktanlmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY PANORAMIC IMAGING AND A PILOT PROJECT OF TOURIST INFORMATION SYSTEM (TIS) Recently, Panorama have become widespread by technological development on digital image. Inverstigation is focused on panorama by photogrammetry and image processing at last decade. Especially, Panorama is useful for envision of virtual tours and travels. In the thesis, possibiblity of transfering to information system of panoramic imaging was investigated. Then an information system has desinged towards tourists. Photographs which were taken by Nikon Coolpix 950 Digital Camera is used in order to create Panorama. The photographs were taken on Sultanahmet Square which is the historical place in Istanbul. To determine coordinates of point, where photos were taken, were measured by handheld GPS. The coordinates of measured point were projected to another coordinate system which used in pilot project. The photos transferred to 3Dvista Studio, afterwards 360° wiev was build. The wiev was exported to Quick Time Player file format which it's called as movie format. As a result, a video image was obtained from photo sequence on mov file format extention. Tourism is one of the area which can be applied on information system. The information system which was developed in the thesis was thought to provide guidence to tourists. It's called as Tourist Information System (TIS). Historical Peninsula of Istanbul was choosen as pilot area for TIS. While TIS was building, TopoL GIS software was used. First, the maps which represent pilot area were scanned. Therefore, they were obtained in digital form. Scanned maps were georeferenced in TopoL software and used as basement of information system. IXIn the information system, four vector layers were designed. First layer represents transportation, second one represents accommodation, third one represents historical monuments and last layer represents panoramic image. As depending on types of the layers, they were digitased as polyline, node, and area on georeferenced images (raster data). First and second layers were build after an ordinary processing as all information system. However, on third and fourth layers, the data wasn't entered database directly. links were setup to files from databases. In addition, NDI files were written in ascii format in order to link to diffirent types of files (doc, mov, jpg, etc.) from database. Consequently, other softwares (office, quicktime, notepad etc.) can initiate the files by TopoL. At fourth layer, panoramic image was also integrated to TIS after prepared in 3Dvista. As a result, an Tourist Information System was designed and video image (panoramic image) was transferred to TIS as a new documentation method.