Mandibular üçüncü molar maturite indeksi ile 18 yaş sınırı tahmininde panoramik ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılması ve dişin gömülülük durumunun tahmin doğruluğuna etkisinin incelenmesi
Comparison of panoramic radiography and cone-beam computed tomography in estimating the age threshold of 18 years using the mandibular third molar maturity index and evaluation of the impact of tooth impaction on predictive accuracy
  1. Tez No: 953568
  2. Yazar: MÜNEVVER GAMZE DİRİCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada mandibular üçüncü molar maturite indeksi ile 18 yaş sınırı tahmininde panoramik ve KIBT görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılması ve dişin gömülülük durumunun tahmin doğruluğuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Panoramik ve KIBT görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılması için 418 üçüncü molar diş değerlendirilmiş ve iki görüntüleme yöntemi arasında güçlü bir uyum olduğu gözlenmiştir (SKK=0,944; %95 GA: 0,932–0,954). Maturite indeksi ile bireylerin erişkin ve çocuk olarak sınıflandırma performansları ROC analizi ile değerlendirilmiş ve her iki yöntemin de yüksek ayırt edicilik gücüne sahip olduğu bulunmuştur (Panoramik görüntüleme için AUC=0,932; KIBT görüntüleme için AUC=0,928). Panoramik radyografide %85,1 duyarlılık, %86,8 seçicilik, %93 pozitif prediktif değer (PPD) ve %14,3 yanlış sınıflandırma oranı saptanırken; KIBT görüntüleme yöntemi için bu değerler sırasıyla %82, %89,7, %94,3 ve %15,5 olarak bulunmuştur. KIBT görüntülerinde 744 üçüncü molar dişin sürme durumu dikkate alınarak 18 yaş sınıflandırma performansı analiz edilmiştir. Sürmüş dişlerde %91 duyarlılık, %54,2 seçicilik ve %94,3 PPD elde edilirken, gömülü dişlerde bu oranlar sırasıyla %68,1, %95 ve %95,7 olarak bulunmuştur. AUC değerleri sürmüş dişler için 0,786, gömülü dişler için ise 0,903 olarak hesaplanmıştır. Maturite indeksi gömülü üçüncü molar dişlerde daha yüksek sınıflandırma performansı göstermesine karşın, gömülü ve sürmüş diş grupları arasında AUC değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,06). Bununla birlikte üçüncü moların gömülü olmasının sınıflandırma performansına olan etkisinin klinik uygulamada önemli olması nedeniyle göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare panoramic radiography and cone-beam computed tomography (CBCT) imaging methods in estimating the age threshold of 18 years using the mandibular third molar maturity index and to evaluate the effect of impaction status of the tooth on the accuracy of age estimation. A total of 418 third molars were assessed for the comparison of the two imaging modalities, and a strong agreement was observed between the methods (ICC = 0.944; 95% CI: 0.932–0.954). The performance of the maturity index in classifying individuals as adults or minors was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) analysis, revealing high discriminatory power for both imaging techniques (AUC = 0.932 for panoramic imaging; AUC = 0.928 for CBCT). In panoramic radiography, sensitivity was 85.1%, specificity was 86.8%, the positive predictive value (PPV) was 93%, and the misclassification rate was 14.3%. For CBCT, these values were 82.0%, 89.7%, 94.3%, and 15.5%, respectively. Furthermore, the classification performance based on eruption status was analyzed in 744 third molars evaluated on CBCT images. In erupted teeth, sensitivity was 91%, specificity was 54.2%, and PPV was 94.3%, whereas in impacted teeth, these rates were 68.1%, 95.0%, and 95.7%, respectively. The AUC values were calculated as 0.786 for erupted teeth and 0.903 for impacted teeth. Although the maturity index demonstrated better classification performance in impacted third molars, the difference in AUC values between impacted and erupted groups was not statistically significant (p = 0.06). Nevertheless, the potential impact of impaction status on classification performance is clinically relevant and should be taken into consideration in practical applications.