Standart yükseklikte olmayan marshall numunelerinde sıkıştırma enerjisine bağlı olarak boşluk oranı ve gradasyon değişimlerinin incelenmesi
An Investigation into the variation of air voids and gradation with respect to the compaction energy on the non-standard marshall samples
- Tez No: 126740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HİLMİ LAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
STANDART YÜKSEKLİKTE OLMAYAN MARSHALL NUMUNELERİNDE SHdŞTIRMA ENERJİSİNE BAĞLI OLARAK BOŞLUK ORANI VE GRADASYON DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Marshall tasarım yöntemi bitümlü karışımların optimum bağlayıcı içeriğinin tespit edilmesinde kullanılan yaygın deneysel test metodlarından birisidir. Bitümlü karışım tasarımında ülkemizde kullanılan yegane yöntemdir. Marshall tasarım yöntemine göre numuneler, bir kalıp içerisinde ve iki yüzüne 50 veya 75 darbe uygulanarak elle veya otomatik Marshall sıkıştırıcısı yardımıyla hazırlanırlar. Sıkıştırma sonrasında numune yüksekliğinin yöntemde verilen standart yükseklik olan 63,5 mm olması istenir. Bu çalışmada, yüksekliği 80 mm olan, yani standart yükseklikte olmayan, numuneler hazırlanmıştır. Üç farklı agrega gradasyonu ve tek bir penetrasyon sınıfi bitüm kullanılmıştır. Sıkıştırma enerjisinin boşluk oranı üzerindeki etkisini araştırmak için numunelerin her iki yüzüne, 50 darbeden başlayarak 110 darbeye kadar beşer darbelik aralıklar ile artırılan, darbe sayılan uygulanmıştır. Her gruptan tek bir numunenin bitümü ekstraksiyon yöntemiyle ayrılmış ve kalan agreganın gradasyonu elenerek tekrar belirlenmiştir. Böylelikle yüksek sıkıştırma enerjisinin agrega oranlarını, özellikle iri agrega oranlarını, agregaları kırmak suretiyle değiştirip değiştirmediği incelenmiştir. Sonuç olarak, sıkıştırma enerjisi arttığında karışımın boşluk oranı değişimini büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. Örneğin, iri agrega oranı fazla olan karışımlarda belirli enerji seviyelerinde agregaların bir kısmı kırılarak boşluk oranında artışa sebebiyet vermiştir. Öte yandan, ince agrega oranı fazla olan karışımlarda enerji arttırıldığında düzensiz bir boşluk oranı azalması görülmüştür. Sıkıştırma sonrasında değişen agrega gradasyonları şartname sınırlan arasında kalmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION INTO THE VARIATION OF AIR VOIDS AND GRADATION WITH RESPECT TO THE COMPACTION ENERGY ON THE NON-STANDARD MARSHALL SAMPLES SUMMARY Marshall design method is one of the well known empirical procedure to determine the optimum binder content of bituminous mixtures. At present, it is the only method acceptable by the governmental organizations in Turkey for bituminous mixture design. According to the Marshall procedure, samples are prepared in a purpose built Marshall compactor (manual or automatic) applying 50 or 75 blow to each sides. After compaction it is expected that the height of samples will be 63,5 mm ( standard height). In this study, however, non-standard samples which had a height of between 80 to 85 mm were prepared. Three different gradations and a single penetration grade bitumen were used. In order to investigate the effect of compaction energy (number of blow) on void content, up to 110 blows were applied to the each side of group of samples (starting with 50 blows for the first group with 5 blows increments). The bitumen from one sample of each group was extracted and its gradations was re-examined whether high compaction energy crushed portion of aggregates, particularly coarse aggregate. In conclusion, it was found that grading of mixture significantly influence void content change as the compaction energy increased. For example, in mixes with high percentage of course aggregates, some of the course aggregates were crushed at certain energy levels resulting a void content increase. On the other hand, mixes having high percentage of fine aggregates showed an irregular void content decrease as the compaction energy increased. Xlll