Yapılarda sürdürülebilirlik kriterlerinin uygulanabilirliği
Practicability of sustainability criterions in buildings
- Tez No: 127172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YAPILARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KRİTERLERİNİN UYGULANABİLİRLİĞİ ÖZET Bu tez çalışmasında, dünyada endüstrileşmeye bağlı olarak hızlı nüfus artışı sonucu meydana gelen ve insanlığın geleceğini de etkileyen sorunların azaltılmasına katkıda bulunmak düşünülerek, sürdürülebilir yapıların uygulanabilirliği araştırılmıştır. Dünyanın büyük bir kısmında yapılar nedeniyle meydana gelen enerji tüketimi, toplam enerji ihtiyacının % 40'ını oluşturmaktadır. Yapıyla ilgili tüm birimlerle birlikte bu oran yaklaşık olarak % 70'e çıkmaktadır. Bu oranlar endüstrileşmekte olan ülkelerde daha fazladır. Global çevre ve insan sağlığı ile ilgili sorunlar arttıkça çözüm yollarının arştırılması gereği doğmuştur. Bu konuda sürdürülebilir gelişme çözüm yolu olarak Brudtland komisyonu tarafından ortaya konmuştur. Tez çalışmasının konusu, günümüzde yaşanmakta olan çevre ve sağlık soranlarının çözümü yönünde sürdürülebilir gelişme kavramından yola çıkılarak yapılan çalışmaların, yapılaşmayla olan ilgisinden seçilmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Bu bölüm ayrıca, amaç kısmından ayrı olarak, problemin yapılaşma boyutunda ki çıkış noktasının kısaca açıklandığı ve mimarların çevresel sorumluluklarının pekiştirildiği bölümleri içermektedir. Bu sayede, sürdürülebilirlik konusuna girmeden önce, yapılaşma açısından konunun anlaşılmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. İkinci bölümde, sürdürülebilirlik kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kavramla ilgili genel bilgiler ve gelişimi bölümün giriş kısmında anlatılmıştır. Kavram üç ana başlık altında incelenmiştir. Bunlar, a) ekoloji, b) konfor ve sağlık, c) yapılabilirliktir. Ayrıca, bu başlıkların alt kademelerinde yapılara da atıfta bulunarak konunun mimari boyutuna da bir giriş yapılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, yapı kavramından yola çıkılarak sürdürülebilir yapıya ulaşılmak istenmiş, bunu yaparken, yapıların geçirdiği süreç, esas alınmıştır. Bu süreç içerinde, yapı malzemelerinin hammaddeden başlayarak geçirdiği işlemler ve bu işlemler sonunda çevreye verdikleri zararlar hakkında bilgiler verilmiştir. Son kısmında ise sürdürülebilir yapı ve ekolojik mimari anlatılmaya çalışılmıştır. vuDördüncü bölümde, önceki kısımlardan derlenen bilgiler ışığında, sürdürülebilirlik kriterleri ortaya konulmuştur. Farklı özellikteki sürdürülebilirlik özellikleri taşıyan beş yapı örnek olarak alınmış ve bu yapıların kriterlere uygunluğu araştırılmıştır. Bölümün sonuçlan, yapıların ve kiterlerin kısımlarını oluşturduğu bir matris içinde, kriterlerin yapıların bu kriterlere uyma veya uymamaları göz önüne alınarak karşılaştırılmalı olarak özetlenmiştir. Sonuç bölümünde ise, sürdürülebilir yapıların uygulanabilirliği, önceki bölümlerde elde edilen kriterler ve karşılaştırmalar esas alınarak ortaya konmuştur. vuı
Özet (Çeviri)
PRACTICABILITY OF SUSTAINABILITY CRTTERIONS IN BUILDINGS SUMMARY Over the past decade there has been a rapid increase in both awareness and concern about the impact of buildings on the global environment There is a concern at one level about the health of the living environment within and around buildings, and there is a concern also about the impact of the resource use in buildings on the global environment. The problems of environment vary enormously as some face problems of rapid growth. The certain increase in the world population has caused the importance of the housing requirement as well as energy sources related to the housing. In many countries the proportion of the total energy consumption used in buildings is over forty percent and this figure is almost reached seventy percent with all activities. Proportion tends to be higher for developing countries. The solution to the problem is sustainable development which has been explained by Brundtland Comission as;“ Sustainable development is development which meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs ”The study is consisted of five main sections. In the introductory section; the aim and method used are explained and the origin of the problem was summarized with examples. Thus, before handling the term 'sustainability', the frame of the problem is defined. In the second section, sustainability concept is explained. The origin and progress of the concept are clarified, and general informations are given in order to strengthen the argument. It is studied in three main topics; a) Ecology, b) Comfort and human health, c) Feasibility, In order to explain the topics' relation with architectural discourse, sub-topics were introduced. In the third section, for achieving sustainable buildings, the concept of buildings and related topics were surveyed. Designers and builders want to know how the choice of building materials affect the total embodied energy content of a building; how much energy is used in construction and how this can be minimized; how substitutions between materials might be made to save energy sacrificing performance in other respects; and how IXbuilding materials selection affects the life time energy consumption of a building, including manufacture, construction, use and maintenance and demolition. In the fourth section, sustainability criteria have been derived from existing sustainable buildings some of which were built by the European Commission. The building examples have different characteristics and purpose which demonstrate the possibility to achieve sustainable buildings through different methods. The results were compared with the achieved matrix of sustainability criteria. At the end of the thesis, derived consequences were accumulated and evaluated.