İşletme mühendisliği ve işletme lisans öğretimlerinde kalite değerlemesi: İstanbul Teknik, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerindeki uygualamaların karşılaştırılması
Quality assessment of management engineering and management undergraduate education: Comparison of practices at the İstanbul Technical, Boğaziçi and Marmara universities
- Tez No: 127184
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ VE İŞLETME LİSANS ÖĞRETİMLERİNDE KALİTE DEĞERLEMESİ: İSTANBUL TEKNİK, BOĞAZİÇİ VE MARMARA ÜNİVERSİTELERİNDEKİ UYGULAMALARIN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Son yıllarda işletme okullarının düşünce yapısında önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Kurumlar daha fazla global, daha fazla dinamik olmakla beraber daha az hiyerarşiye sahip bir yapı kazanmaktadırlar. Kalite yönetiminde, verimlilikte ve rekabet anlayışında meydana gelen değişimler eğitim kurumlarını da etkilemektedir. Daha da önemlisi insan kaynaklarına yapılan yatırımların öneminin artması, iş çevrelerinin eğitim konusunda araştırmalara ve yatırımlara yönlenmelerine neden olmuştur. Eğitimin öneminin kavranması ve eğitim kurumlarının içinde bulundukları ortamı daha da iyiye götürmek için yaptıkları araştırmalarının sonucunda Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesinin önemi anlaşılmıştır. Öncelikle Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmaya başlayan TKY felsefesinin eğitim kurumlarında da yaygınlaşması günümüzde tüm dünya tarafından benimsenmektedir. TKY felsefesinin en önemli ilkesi müşteri beklentilerinin karşılanmasıdır. Eğitim sektöründe müşteriler olarak kabul edilebilecek kişiler ve kurumlar kimlerdir? Bu kişilerin ve kurumların beklentileri nelerdir? Bu soruların cevaplanması eğitim kurumlarının başarılarım ortaya koyacak ve bu kurumların tercih edilmelerini sağlayacaktır. Beklentiler ve algılanan kalite boyutu ortaya konmadan, müşteri olarak aşağıda tanımlanan grupların istekleri karşılanmadan yapılacak bir eğitim günümüz koşullarına ve TKY felsefesine uymadan yapılmış, rekabetten ve amaçtan yoksun bir eğitim olacaktır. xııBu doktora tezinde bu soruların cevaplan araştırılmaya ve bulunmaya çalışılmıştır. Bilim adamlarının ve eğitim sektörü ile sürekli olarak ilişkide bulunan kurumların eğitime yönelttikleri eleştiriler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada eğitimde müşterilerin beklentileri ve algıladıkları kalite boyutu üzerinde durulmuştur. Eğitim kurumlarının müşterileri olarak üç grup belirlenmiş ve bu grupların beklentileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu gruplar şunlardır: Öğrenciler: Eğitim sürecinin içinde yer alan ve bu süreç sonunda ürün olarak elde edilen gruptur. Öğretim elemanları: Eğitim sürecini yönlendiren ve öğrencileri eğiten gruptur. îş çevresi: Eğitim sürecinin ürünü olarak kabul edilebilecek olan öğrencileri kullanan gruptur. Bu grubu daha geniş anlamıyla toplum olarak ta görebiliriz. Bu üç grubun eğitimden beklentilerini ve algılanan kalite boyutunu ortaya koymak amacıyla, üç grup ile ayrı ayrı anket çalışması yapılmış ve çalışma sonucunda üç grubun beklentileri, algıladıkları kalite ve istekleri ortaya konmuştur. Bu beklentilere göre üniversite yönetimine, öğrencilere, öğretim üyelerine, hükümetlere, iş çevrelerine ve araştırıcılara önerilerde bulunulmuştur. Eğitim kurumlarının üst düzey yöneticilerinin görev yaptıkları kurumun misyonunu ve vizyonunu belirlemeleri, vermiş oldukları eğitimin amaçlarım ve sonuçta nasıl bir mezun vermeyi düşündüklerini ortaya koymaları gerekmektedir. X111
Özet (Çeviri)
QUALITY ASSESSMENT OF MANAGEMENT ENGINEERING AND MANAGEMENT UNDERGRADUATE EDUCATION: COMPARISON OF PRACTICES AT THE ISTANBUL TECHNICAL, BO?AZİÇİ AND MARMARA UNIVERSITIES SUMMARY In recent years, significant changes have taken place in the thinking of the Management Faculties. Institutions have become more global and dynamic, but less hierarchical in their structures. The changes in quality management, productivity and competition have been affecting educational institutions. Most important of all, the increasing important investments in human resources has directed businesses to conduct researches and realize investments in education. As a result of understanding the importance of education and the researches conducted by educational institutions to improve their situation, the importance of the Total Quality Management (TQM) philosophy is now obvious. The application of the TQM philosophy in educational institutions, which first started in U.S.A., has been accepted worldwide. The most important aspect of the TQM philosophy is to meet customer expectations. Who are the persons and/or institutions to be named as customers in the education sector? What are the expectations of these persons and/or institutions? Answering these questions will determine the success of educational institutions and make them preferable. Education without determining the expectations and perception of quality dimension meeting the wishes of the groups, which are defined as customers below, will lack purpose and competitiveness and not meet the requirements of the present conditions and the TQM philosophy. xivIn this Ph.D. thesis, the answers to these questions are searched. The criticism of scientists and institutions for education, which are in continuous contact with the education sector, are scrutinized. The customer expectations and perception of quality dimension in education are dealt with. Three groups are determined, as the customers of the educational institutions and their expectations are explained and presented. These groups are the following: Students: This group is within the educational process and obtained as the product of the process. Academicians: This group steers the education process and educates the students. Business circles: This group is using the students, who are the product of the educational process. This group can also be considered as the entire society in a broader context. In order to reveal the expectations and perceptions of quality dimension of these three groups for education, questionnaires are distributed to them separately and their expectations and wishes are presented. Recommendations based on the above mentioned expectations are suggested to university administration, students, academicians, governments, business circles, and researchers. The top administrators of the educational institutions should determine the mission and the vision of their organization and also determine the purposes of the education they provide and the kind of graduates they aim to obtain. XV