Android tabanlı mobil optik okuma test okuma sisteminin geliştirilmesi ve uygulaması
Android based mobile optical reading test reading system development and application
  1. Tez No: 572855
  2. Yazar: MUHAMMED SAFA KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında hem öğretmene hem de öğrenciye zaman kazandıracak insani hatalardan kaynaklı sorunları en aza indirgeyecek ve istikrarlı çalışan android tabanlı mobil optik okuma uygulaması gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Sınav kâğıdının okunup değerlendirilmesi ve açıklanması eğitmenlerin çok fazla zamanını almaktadır. Geliştirilen mobil uygulama ile fotoğrafı çekilen veya taranan sınav kâğıdının 50 soruya kadar olan bölümü işleme alınmaktadır. Özellikle çoktan seçmeli olarak düzenlenen ve ilk, orta, lise ve lisans öğrenimlerinde çokça kullanılan test kâğıtlarının elektronik ortama aktarılarak öğrenci ve ders gibi parametreleri girdi verisi olarak alacak, ardından bu veriler istatistiksel olarak saklanacaktır. Tez kapsamında geliştirilecek uygulama ile neredeyse herkesin kullandığı mobil cihazlar ile eşit öğrenimi sağlamak için esnek, geliştirilebilir, ulaşılabilir ve kolay kullanılabilir bir çözüm üretmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to realize a stable android based mobile optical reading application which will save time for both teacher and student and minimize problems caused by human errors. It takes a lot of time for the instructors to read, evaluate and explain the exam paper. With the developed mobile application, up to 50 questions of the photographed or scanned exam paper are processed. In particular, multiple-choice test papers, which are widely used in primary, secondary, high school and undergraduate education, will be transferred to the electronic environment and will take parameters such as students and courses as input data, and then these data will be stored statistically. With the application to be developed within the scope of the thesis, it is aimed to produce a flexible, developable, accessible and easily available solution to ensure equal learning with mobile devices used by almost everyone.