Genişletilmiş kahler manifoldlara euler-lagrange ve hamilton denklemlerinin yüksek mertebeden lift'leri
Higher order lifts of euler-lagrange and hamiltonian equations to extended kahlerian manifolds
  1. Tez No: 127277
  2. Yazar: MEHMET TEKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde, demet ve lift teorisi, manifold genişletmeleri, genişletilmiş kompleks manifoldlar ve 2m-reel boyutlu bir M kompleks manifoldunun genişletilmiş kompleks manifoldu üzerinde tanımlı kompleks diferensiyel elemanların ( fonksiyon, vektör alanı, 1 -formun ) yüksek mertebeden düşey ve tam lift'leri ile ilgili temel tanım, teorem ve örnekler verilmiştir. Ayrıca, Simplektik, Hermit ve Kahler manifoldları, Euler-Lagrange ve Hamilton denklemleri ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. 2. Bölümde, 2m-reel boyutlu bir M kompleks manifoldu üzerinde tanımlı yaklaşık kompleks yapı, (0,2) tipinden tensör alam, Hermit metriği ve Kahler formunun yüksek mertebeden düşey ve tam lift'leri tanımlanmıştır. Bu tensör alanların yardımıyla genişletilmiş Kahler manifoldları elde edilmiştir. 3. Bölümde, Euler-Lagrange denklemleri lift teori kullanılarak genişletilmiş Kahler manifoldlara genelleştirilmiştir. Yüksek mertebeden türevler içeren Euler-Lagrange denklemlerinin geometrik yaklaşımı sonuçlar biçiminde verilmiştir. 4. Bölümde, Hamilton denklemleri lift teori kullanılarak genişletilmiş Kahler manifoldlara genelleştirilmiştir. Yüksek mertebeden türevler içeren Hamilton denklemlerinin geometrik yaklaşımı sonuçlar biçiminde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study consists of four chapters. In the first chapter, General definitions, theorems and examples about the bundle and lift theory, extendeds of manifold, extended complex manifolds and vertical and complete lifts of higher order of complex differential elements ( function, vector field, 1-form ) which were defined on any 2m-real dimensional complex manifold are given. Also, it has been given the main definitions about with Symplectic, Hermitian and Kaehlerian manifolds, Euler-Lagrange and Hamiltonian equations. In the second chapter, vertical and complete lifts of higher order of almost complex structure, tensor field of type (0,2), Hermitian metric and Kahlerian form which were defined on a 2m-real dimensional complex manifold are defined. It has been obtained extended Kaehlerian manifolds by means of this tensor fields In the third chapter, Euler-Lagrange equations has been generalized to extended Kaehlerian manifolds using lift theory. A geometric approach of Euler-Lagrange equations involving higher order derivatives is given by the results. In the fourth chapter, Hamiltonian equations has been generalized to extended Kaehlerian manifolds using lift theory. A geometric approach of Hamiltonian equations involving higher order derivatives is given by the results.