Krank-biyel mekanizmalı buzdolabı kompresörlerinde karşı ağırlık tasarımı
Counterweight design of reciprocating compressors for refrigerators
  1. Tez No: 127288
  2. Yazar: ALTUĞ PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Buzdolaplarında kullanılmakta olan krank-biyel mekanizmasına sahip tek pistonlu sızdırmaz kompresörlerde hareket eden parçaların dengelenmesi karşı ağırlık diye adlandırılan bir parça ile sağlanmaktadır. Karşı ağırlık birden fazla parça olabildiği gibi krank üzerinde birleşik olarak da kullanılabilmektedir. Dengeleyici ağırlığın miktarının ve yerinin kompresör üzerinde etkilerinin neler olduğu ve en uygun ağırlığın nasıl hesaplanması gerektiği gibi tasarım bilgilerinin belirlenebilmesi amacıyla bu çalışma ele alınmıştır. İlk olarak teorik hesaplamalar yapılmış, daha sonra yapılan değişikliklerin kompresör üzerindeki titreşim seviyesine, verime, ses seviyesine, parçalar üzerindeki aşınmalara ve sonucunda buzdolabına iletilen titreşim seviyesine olan etkilerinin gözlenmesi deneysel olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Balance of the moving parts in single cylinder hermetic compressors, which are used on the refrigerators, is done with the part called as counterweight. Counterweight can be more than one piece and also be integrated in to the crank-shaft. This study has been conducted inorder to find out the design criteria such as“how the amount and the position of counterweight effects the compressor”and“how could be the optimum balance weight calculated”. In the first place theoretical calculations were made, and then experimental study has performed to observe the effects of the different counterweight amounts and positions on the compressor vibration level, efficiency, sound level, wearing on the parts and finally vibrations transmitted to the refrigerator. *£&