Polietilen borularda yavaş çatlak oluşumu ve çatlağın boru ömrüne etkileri
Slow cract growth in the polyethylene pipes and effect of this crack in lifetime prediction of polyethylene pipe
  1. Tez No: 127300
  2. Yazar: DERYA ALBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet Bu çalışma gömülü polietilen gaz borularının ve bunların alın, elektrofüzyon kaynaklarının, çatlak varlığı durumunda, ömür hesaplan ile ilgilidir. Viskoelastisite ve lineer elastik kırılma mekaniği teorileri kullanılarak yapılan hesaplamalar anlatılmıştır. Sahada kullanılan polietilen borulardan alman numuneler üzerinde üç noktadan uygulanan bükülme deneyi sonuçlan kullanılarak yavaş çatlak ilerlemesi deneyleri hesaplanmıştır. Bu değerler, yavaş çatlak ilerleme malzeme özelliği olarak bilinen çatlak başlama ve yayılma sabitlerini hesaplamada kullanılmıştır. Boru yapısındaki bir çatlak durumunda gerilim yoğunluk faktörü hesaplanır. Gerilim yoğunluk faktörü, çatlak ve boru boyutuna göre, iç basınç, kaya kuvveti, toprak ve trafik
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study is concerned with lifetime prediction of buried polyethylene gas pipes and their butt fusion, electro-fusion joints in the presence of defects. The subject was explained with using linear elastic fracture mechanics and viscoelasticity theory. İn the ccalculation, by using measured load point displacement records obtained by three point bend specimen cut from actual polyethylene gas pipes or joints, slow crack growth data was calculated. This data was used in evaluation of crack initiation and propagation constants known as polyethylene slow crack growth meterial properties. IV