Şaphane alünit mineralinin sodyum florür ile termal bozundurulması
The Thermal decomposition of Şaphane alunite ore's with sodium fluoride
  1. Tez No: 127303
  2. Yazar: RECEP ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Türkiye'de, rezerv bakımından önemli bir potansiyele sahip olan ve KA12(S04)3(0H)6 formülü ile gösterilen alünit minerali, alüminyum sülfat, alüminyum oksit, potasyum sülfat ve K-şapı üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca, alünit minerali, seramik endüstrisinde, gübre ve çimento üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alünitin kalsinasyonu, alünit-NaF karışımlarının termal bozundurma çalışmaları yapılmıştır. Değişik sıcaklıklarda kalsine edilen alünit örneklerinin suda ve 0.1M NH4CI çözeltisindeki çözünürlükleri ile alünit-NaF karışımlarından termal bozundurma yöntemiyle sülfat giderilmesi araştırılmıştır. Sonuç olarak; alünit-NaF karışımının termal bozundurulmasında 600 °C'de %86,50 oranında sülfat giderimi sağlanmıştır. 700 °C'de kalsine alünitin sıcak suda ve sıcak amonyum klorür çözeltisinde sırasıyla %32,80 ve %48,50 oranında sülfat çözünmesi verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alunite ore, KAİ3(S04)2(OH)ö, in Tukey has an important potential reservation and is being used for production of aluminium sulphate, aluminium oxide, potassium sulphate and alum. Alunite ore is also being used in ceramic industry and for production of fertilizer and cement. In this study, the calcination of alunite and the thermal decomposition of alunite- NaF mixtures were studied. The solubility of alunite samples in water and in 0.1M NH4CI solution which were calcinated at different temperatures and the removal of sulphate from alunite-NaF mixtures by the thermal decomposition methods were investigated. As a result, by the thermal decomposition of alunite-NaF mixture at 600 °C sulphate removed with the percentage of 86.50. Solubilities of calcinated alunite at 700 °C in hot water and in hot ammonium chloride solutions were determined to be 32.80 and 48.50 percent, respectively.