El bilek kemiklerindeki gerilmelerin sonlu elemanlar metodu ile araştırılması
Investigation of the stresses in the hand wrist bones using the finite element method analysis
  1. Tez No: 127304
  2. Yazar: HANDE GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RUHİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Yetişkin bir insan eli kemik ve kıkırdak dokular- ile bunlar arası bağlantıyı sağlayan bağlardan oluşur. Parmaklara gelen kuvvetler el kemiklerine bağlar ve kıkırdak dokular aracılığıyla iletilmektedir. Bu çalışmada; 1:1 ölçeğinde yetişkin bir insan elinin kemikleri, kemikler arası bağlar ve kıkırdak dokular, Sonlu Elemanlar Metoduna dayanan SAP 2000 yapısal ve statiksel analiz programı kullanılarak iki boyutlu olarak modellenmiştir. Modelde; ön kol kemiği sabitlenmiş ve bütün kemikler ve kıkırdak dokular membran olarak; bağlar ise iki ucu mafsallı çubuk elemanı olarak modellenmiştir. önerilen bu yöntem ile insan elinde kemikler arasında oluşan 143 N kuvvet iletimi, bağlarda oluşan kuvvetler, kıkırdakta oluşan gerilmeler ve kuvvetler belirlenmiştir. Kuvvet dağılımı basınç ve çekme olmak üzere iki ayrı model olarak incelenmiştir. 1. Kemikler,kıkırdaklar ve bağlardan oluşan modeli (Basınç modeli): Toplam 143 N'luk (E.Horii vd.,1990) basınç kuvvetinin kıkırdaklar aracılığıyla ön kol kemiklerine aktarımı incelenmiş ve bu kuvvetin % 8 Tinin radius'a % 19'unun da ulnaya iletildiği görülmüştür. Ayrıca midkarpaldaki kuvvet aktarımı da yüzdeler halinde belirlenmiştir. Burada kıkırdak dokuların yükün çoğunluğunu karşıladığı, bağların ise çok az kuvvet aldığı gözlenmiştir. 2. Kemikler ve bağlardan oluşan modeli (Çekme modeli): Toplam 143 N'luk çekme kuvveti uygulandığı zaman bağların çoğunlukla çekme kuvveti aldığı gözlenmiştir, bazı bağlarda ise model kurulurken açıklanan varsayımlara uygun olmayan, basınç kuvvetlerine rastlanmıştır, ancak bu durumun sonuca olan etkilerinin ihmal edilebilecek düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Modelde herhangi bir düzeltme yapılmamıştır. Bağlar sistemden teker teker ve ikili kombinasyonlar halinde sistemden çıkarıldığında kuvvet aktarımları incelenmiş ve ayrıca açılma miktarları saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : El Bileği, Kuvvet İletimi, Çekme, Basınç, Sonlu Elemanlar Metodu
Özet (Çeviri)
SUMMARY An adult's hand consist of bones, cartilage tissues and the ligaments which tie them. The forces through the fingers transmit to bones with ligaments and cartilages. In this study; the bones, ligaments between the bones and cartilage tissues have been modeled two dimensionally employing SAP 2000 statical analysis program which is based on finite element method, on the scale 1:1. In this model, radius and ulna bones have been fixed. All bones, cartilage tissues and ligaments have been defined as membrans and frame elements with pinned two ends respectively. In the proposed method, 143 N force between the human hand bones, the forces in the ligaments and cartilages, stresses in the cartilages have been determined. Two different model have been developed in result: 1. It is a model that is consist of bones, cartilages and ligaments (Compression Model): In this model, it was seen that total 143 N force (E.Horii vd.,1990) was transmitted to radius and ulna by cartilages. In addition % 81 and % 19 of this force were transmitted to radius and ulna respectively. Force transmission percent through the midcarpal has been determined. In this case, cartilage tissues cover most of the forces but the ligaments respond a little amount of the forces. 2. It is a model that is eonsist of bones and ligaments (Tension Model): When total 143 N tension force was applied, the ligaments responded to tension generally. In some ligaments, there were compression forces which are not acceptable initial assumptions. But it was observed that the effects of this case on the results were negligible. There was not any correction on the model. When the ligaments put out from the system one by one or bilateral combinations, force transmissions were investigated and quantities of openings were determined. Keywords : Hand Wrist, Force Transmission, Tension, Compression, Finite Element Method