Kırşehir bölgesi alkali siyenitlerinin zenginleştirilmesi
The Enrichment of the alkaline syenite, located in Kırşehir
  1. Tez No: 127309
  2. Yazar: YAHYA VAROL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Kırşehir bölgesindeki alkali siyenitlerin manyetik ayırma ve flotasyon yöntemleriyle zenginleştirilmesi ve endüstride kullanım olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Tezin konusu olan potasyum feldspat cevheri alkali siyenitlerde bulunmaktadır. Potasyum feldspat cam sanayi, seramik sanayi, boya sanayi, plastik sanayi ve kaynak elektrotu üretimi gibi endüstri alanlarında kullanılmaktadır. Feldspat bünyesindeki alkaliler ve alümina, erime derecesini düşürür, çarpma, bükülme ve termal şoklara karşı mukavemet kazandırır. Numune üzerinde yapılan mineralojik incelemeler sonucunda, potasyum feldspatın ana bileşen olarak mikroklinden oluştuğu, diğer minerallerin ise hornbelend, biyotit, serizit, titan, granat, epidot ve apatit olduğu saptanmıştır. Cevher kırma ve öğütme işlemleri yapıldıktan sonra sınıflandırılmış ve kuru manyetik ayırma, yaş manyetik ayırma ve flotasyon deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneylerin sonuçlarına göre kuru manyetik ayırma yöntemiyle cevherin pişme testlerinde istenilen sonuca ulaşılamadığı, kuru manyetik ayırma ile birlikte yaş manyetik ayırma ve flotasyon yöntemlerinin uygulanmasıyla daha iyi netice alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is to investigate the enrichment of the alkali syenite found in the Kırşehir region using magnetic seperation and flotation methods, and the possible use of it in the industry. The potassium feldspar ore mentioned in the thesis is found in alkali syenites. Potassium feldspar is used in the glass, ceramic, paint, plastic and welding electrode industries. The alkalis and alumina found in the feldspar not only decrease the melting degree of ceramic body but also protect it against fractures, bending and thermal shocks, making it durable. The results of mineralogical tests performed on samples show that potassium feldspar is mainly made up of microcline, together with other minerals such as hornblende, biotite, sericite, titanite, garnet, epidote and appatites. After crushing and grinding, ore was classified and dry magnetic seperation, wet magnetic seperation and flotation experiments were performed with it. The experiments show that dry magnetic seperation along with wet magnetic seperation and flotation methods, (the bye desired ore results can be attained) whereas, with dry magnetic seperation, firing tests were not satisfactory.