Selçuk Redüktör'ün bilgisayar destekli tasarımı ve çeşitli örneklerinin imalatı
Computer aided design of Selçuk Redüktör and manufacturing of different models
- Tez No: 127313
- Danışmanlar: PROF. DR. KOZI KAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Klasik dişli mekanizmalarına göre üstünlükleri olan yeni tip mekanizma Selçuk Redüktör klasik üretim yöntemleriyle kolaylıkla üretilebilmekte ve her tezgahta kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında Selçuk Redüktör'ü daha iyi tanıyabilmek için ilk bölümde diğer dişli mekanizlarına ve özelliklerine yer verilmiştir. Diğer bölümlerde Selçuk Redüktör'ün imalatı için gerekli özel hesaplama yöntemi açıklanmış, hesaplama yöntemi Autocad programına aktarılmıştır. Sonuç olarak bilgisayar destekli tasarım gerçekleştirilmiştir. Bu bilgisayar programında girilen değerler hesaplanmakta ve tasarım için gereken parçaların teknik resmi elde edilmektedir. Bu teknik resimler ile üç farklı model imal edilmiş ve sorunsuz çalıştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Selçuk redüktör, which has some superiotries than classical gear mechanism, could be produced by classical production methots and could be used in every type of workbenches. In this master of science in study, for understanding Selçuk Redüktör better, other gear mechanism and their properties take place in the first part. In the other parts, calculation method of Selçuk Redüktör is explained and calculation method is translated into Autocad Programme. As a result, computer aided desing is verified so values that are given in computer program. This computer program are calculated pieces, which are used for designing are made of tecnical drawing form. With these tecnical drawings. 3 different models are produced and it is sawn that they work without any problem.