Adi diferensiyel denklem sistemlerinin periyodik ve hemen hemen periyodik çözümlerinin varlığı ve dengesi
Existence and stability of periodic and almost periodic solutions of ordinary differential equation systems
  1. Tez No: 127314
  2. Yazar: ORHUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUZA ALİMJANOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu tez, Liapunov'un ikinci metodu yardımıyla denge teorisini ve hemen hemen periyodik sistemlerde denge özelliklerinin ve çözümlerin sınırlılığı ile bağlantı içinde ele alınmış periyodik bir sistemdeki periyodik bir çözümün var lığının ve sınırlı bir çözümün bazı denge özellikleri ile bağlantı içinde gözönüne alınmış hemen hemen periyodik bir sistemdeki hemen hemen periyodik bir çözümün varlığının sunulmuş görüşünü içerir. ilk bölüm, hem asimptotik hemen hemen periyodik fonksiyonların özel likleri için, hem de parametreli hemen hemen periyodik fonksiyonların bazı özellikleri için, tüm gereksinimleri sağlayan bir rehber olarak hazırlanmıştır..3SSS»
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This thesis contain stability theory by Liapunov's second method and somewhat extended discussion of stability properties in almost periodic sys tems and the existence of a periodic solution in a periodic system is discussed in connection with the boundedness of solutions and existence of an almost periodic solution in an almost periodic system is considered in connection with some stability property of a bounded solution. The first chapter is intended to provide a guide for some properties of almost periodic functions with parameters as well as for properties of asymp totically almost periodic functions.