R3-3 buyutlu öklid dejenere homojen afin yüzeyler
Degenerate homogeneous affine surfaces in R3
- Tez No: 127319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI ÖZET Çalışmamız üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, diferensiyel topoloji, tensörler, hiperyüzeyler, simetrik bilineer formlar, afin konneksiyonlar ve kübik formlar ile ilgili temel tanım, teorem ve örnekler ile afin yüzeylerin sınıflandırılması verilmiştir. Bu bölümde ayrıca dejenere homojen yüzey üzerinde temel yapı kurulmuştur. İkinci bölümde, C^ kübik form olmak üzere C4 {X2,XX,XX) *0 için M I. tip homojen yüzey diğer durumlarda II tip homojen yüzey olarak adlandırılmıştır ve t^ 1-form olmak üzere £ ( x ) *1 ise M İA tipinde homojen yüzey diğer durumlarda IB tipinde homojen yüzey olarak adlandırılmıştır. Bu bölümde i tip homojen yüzeyler, İA tipinde homojen yüzeyler ve IB tipinde homojen yüzeyler ile ilgili teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, II. tip homojen yüzeyler ele alınmıştır..535552SSS?
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This study consists of three chapters In the first chapter, it has been given the main definition, theorem, and examples about with differential topology, tensors, hypersurfaces,symmetric bilineer form, afine connections, cubic forms and afine surfece classification. In addition it has been constructed the main structure on a degenerate homogeneous surface. In the second chapter, If Ci(X2,X],Xl)* 0, such that C^ cubik form, we call M homogeneous surface of Type I, while in the other case, we call M homogeneous surface of Type II and t^ (X2 ) ^ 1 such that r= 1- form, we call M homogeneous surface of Type 1A, while in the other case, we call M homogeneous surface of Type IB. It has been given theorems about with homogeneous surface of Type I, homogeneous surface of Type 1 A and homogeneous surface of Type 1 B In the third chapter, it has been examined theorems about with surface of Type II