Gölpazarı Ovası (Bilecik) akifer seviyelerinin jeofizik rezistivite yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the aquifer levels of Gölpazarı Plain (Bilecik) by geophysical resistivity method
- Tez No: 127328
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Gölpazarı ovası Marmara bölgesinin doğu kesiminde Bilecik il sınırları içinde yer alır. Bölgenin 1959 yılında MTA enstitüsü tarafından 1/100000 Ölçekli jeolojik haritaları yapılmıştır. 1963 yılında DSİ tarafından bölgenin hidrojeolojik etütü yapılmış genel olarak yeraltısuyu belirlenmeye çalışılmıştır. DSİ tarafından yapılan bu çalışmanın doğrultusunda 1965 yılında hazırlanan programa göre 5 lokasyonda 9 adet araştırma sondaj kuyusu açılmıştır. 1973 yılında yine DSİ tarafından Gölpazarı Ovasının yeraltı modelinin çıkarılması, yapılan jeofizik çalışma ve açılan sondaj kuyularının ışığında devam etmiştir. 1973 yılından günümüze kadar ova genelinde DSİ tarafından açılmış sulama amaçlı 24 adet sondaj kuyusu bulunmaktadır. Bu çalışmamda eksik gördüğüm lokasyonlarda yeni ölçüler alınmıştır. Amacım eski çalışmaların ışığında yeni çalışmalarında eklenerek Gölpazarı Ovasının yeni kesitlerinin çıkarılması ve akifer özelliği taşıyan formasyonların belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gölpazarı plain is located in eastern part of the Marmara district inside boundary of Bilecik country. In 1959, 1/100.000 scaled geological maps of this region was made by MTA Institute. Hydrogeo logical research of this area was countucted by DSİ in 1963 to determine the groundwater level. In 1965 a program was prepared according to the previous research results, and in 5 different locations 9 boreholes were drilled by DSİ. In 1973 the studies were continued to model the groundwater of Gölpazarı plain in the guidance of data which were obtained from drillholes and geophysical researches taken till 1973. The total number of drilled boreholes in Gölpazarı plain has reached to 24. In this work, at the points where the data is insufficient and more information is needed, some new data is obtained. The aim of this study is remodelling Gölpazarı plain and determining of water containing levels (eg.aquifer) in the light of new data.