Uçaklarda iklimlendirme sistemi
Aircraft air conditioning system
- Tez No: 127330
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Uçaklarda iklimlendirme sisteminin genel amacı kokpit /kabinin ve ekipmanın soğutulması,kokpit camındaki sisin önlenmesi ve kokpit /kabinin basınçlandırılmasıdır. İklimlendirme için gerekli olan basınçlı ve sıcak hava ; uçağın gaz türbinli jet motorunun 17 kademeden oluşan kompresör bölümünün son kademesinden alınan tahliye havası iklimlendirme bölümüne yönlendirilir.İklimlendirme bölümüne giren bu tahliye havasını soğutmak için önce ısı eşanjöründen daha sonra soğutma türbininden geçirerek uçak üzerinde kokpit/pilot kabini ve elektronik üniteler gibi ihtiyaç olan yerlere gönderilir. Uçaklarda iklimlendirme sisteminin incelenmesi, F-4 uçağına ait soğutma türbininin veriminin bulunması ve karakteristiğinin değerlendirilmesi de bu çalışmada ele alınmıştır. m *&*** sfSi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of air conditioning system on aircraft is to cool cockpit/cabin and electronic equipment, to defog canopy and to pressurize cockpit or cabin. Pressurized and warm air for air conditioning is extracted from the last stage of compressor which consist of 17 stages and directed to the air conditioning package to obtain cooled air. To be cooled bleed air is firstly passed through heat exchanger and then in order to get colder air than this cooled air,this air is sent to cooling turbine. Then this super cooled air is sent to cockpit/pilot cabin and electronics departments where are needed. In this study,air conditioning system in aircraft has been reviewed and efficiency of F-4 phantom aircraft cooling turbine has also been examined.