Hafif uçaklarda kullanılan içten yanmalı motorlardaki gelişmelerin incelenmesi
Analysis of developments in internal combustion engines used at light aircraft
- Tez No: 98508
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
HAFİF UÇAKLARDA KULLANILAN İÇTEN YANMALI MOTORLARDAKİ GELİŞMELERİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada hafif uçaklarda kullanılan içten yanmalı motorların tarihsel süreçteki gelişimi, yapısı, ateşleme sistemleri, yakıt sistemleri, soğutma sistemleri ve günümüzdeki gelişmelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Havacılıkta dört zamanlı pistonlu motorların iki zamanlı pistonlu motorlara göre tercih edilir olmalarının nedeni, iki zamanlı motorların yüksek güç üretimi sağlayan büyük boyutlu motorların yapım ve kullanımında istenilen yeri dolduramamasıdır. Pistonlu motorlar için en uygun sınıflandırma silindir dizilişine göre yapılandır. Bu çalışmada sözkonusu sınıflandırmaya uygun şekilde yapılmış gruplandırmaya uygun isimlendirme kullanılmıştır. Son yıllarda ağırlıktan kazanmak amacıyla silindir düzenlemelerinde dizayn değişiklikleri yapılmıştır. Bu çalışmada dört zamanlı pistonlu motorların çalışma prensipleri ve yapılarını oluşturan ana parçaların (karter, silindir, piston, biyel, krank mili, yatak, subap) yapılan, görevleri ve farklı tipleri incelenmiştir.Bu ana parçaların görevlerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz: Karter; krankmilini ve biyelleri çevreleyen içten yanmalı motorun iskeletidir Silindirler; içten yanmalı motorun kalbidir. Güç silindir içinde elde edilir. Piston; silindir içinde aşağı- yukarı hareket ederek, yakıt- hava karışımını alır ve sıkıştırır. Piston, genişleyen gazların kuvvetini biyel vasıtasıyla krank miline iletir. Biyelin bir ucu, silindir içinde aşağı- yukarı hareket eden pistona, diğer ucu da dairesel hareketli krank miline bağladır.Motorun tüm gücü krank milinde odaklanmıştır. Silindirde geliştirilen güç biyel vasıtasıyla krank miline iletilir.Krank mili, aldığı ileri-geri hareketi dairesel harekete dönüştürür. Sübaplar, yakıt-hava girişine müsade etmek için açılır ve kapanır. Motorun çalışması için gerekli yanabilir yakıt - hava karışımını sağlayan şamandırah ve basınç enjeksiyonlu karbüratörlerin yapıları, sistemdeki görevleri ve bu iki tip karbüratörün avantaj ve dezavantajları sunulmuştur. Silindir içerisine dolan karışımın, doğru zamanda ateşlenme sırasına göre yanmasını sağlamayı amaçlayan ateşleme sisteminin önemine, sistemi oluşturan ana parçalara (manyeto, ateşleme donanımı, buji, ateşleme anahtarı), manyeto ve batarya ateşleme sistemlerine değinilmiştir. Yakıtın, her bir yanma odasına direkt veya dolaylı olarak emme portuna gelmesini sağlayan çeşitli tipteki yakıt enjeksiyon sistemleri sunulmuştur. vuıYakıt hava karışımının yanmasında, motor parçalarının hasara uğramasında, yağlama yağının özelliğinin yitirmesinde etkili olan soğutma sisteminin önemi incelenmiştir. Günümüzde tercih edilen hava soğutmalı sistemlerin avantajları sunulmuştur. Textron Lycoming ve Continental Motor' ait pistonlu motorların günümüze kadar olan serilerinde teknik özellikler açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF DEVELOPMENTS IN INTERNAL COMBUSTION ENGINES USED AT LIGHT AIRCRAFT. SUMMARY In this study, the analysis of progress in historical process, construction, ignition system, fuel system, cooling system and recent developments at internal combustion engines used at light aircraft are intended. In aviation, the reason of preference of four cycle engines to two cycle engines is that two cycle engines could not fill the area which the building and use of large engines supplied high power production are not possible. The most suitable classification for the internal combustion engine is that is being done according to cylinder arrangement. In this study this kind of nomenclature was used. Design revision had been performed to cylinder arrangements to gain decrease in weight in recent years. Operation principles, main parts, functions and different types of four cycle internal combustion engines are analyzed these main highlights are summarized below. The crankcase is the part of an internal combustion engine that encloses the crankshaft and connecting rods. The cylinders of an internal combustion engine are the heart of the engine. It is within the cylinder it - self that the power is developed. The piston moves up and down in the cylinder barrel drawing in the fresh charge of air and fuel compressing it and receiving the full force of the burning charge. Piston transmit the force of the expanding gases to the crankshaft through the connecting rod. The part of the connecting rod connected with the piston moves up and down in the cylinder. The end fastened to the crankshaft travels with a circular pattern. All of the power of the engine is concentrated on the crankshaft. The piston travels back and forth and the power developed in the cylinder is transferred to the crankshaft through the connecting rods. The crankshaft is the means by which this back and forth motion is changed to a circular pattern. The valves are the means by which the parts leading in to the cylinder are opened and closed to allow the intake of the air-fuel mixture in the form of the hot gases.The construction of the float type and pressure injection type carburetors provides the necessary combustible fuel/air mixture in order to start the engine, functions in the system and advantages/disadvantages of both of them are presented. An importance of the ignition system which provides combustion of the mixture at the right time which fills the cylinder according to ignition sequence, main parts (magneto, ignition harness, spark plug, ignition switch), magneto and battery ignition system have been examined. Different types of injection systems that supplies the fuel directly to each combustion chamber or indirectly to supercharger impeller or to intake port are presented. Cooling system which effects the combustion of the fuel/air mixture, suffering damage of the engine parts, deterioration of features of lubrication oil has been examined. Nowadays the advantages of the preferable air cooling system are presented. Textron Lycoming and Continental Motors internal combustion engines heve been compared as technical features until now. XI