Pro-c çaprazlanmış modüller
Pro-c crossed modules
  1. Tez No: 182196
  2. Yazar: NESRİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmuştur ve ilk bölüm teze kısa bir giriştir. Bölüm ikiçaprazlanmış modülleri, çaprazlanmış modül örneklerini, çaprazlanmış modül morfizmlerini vePullback çaprazlanmış modülleri içermektedir. Ayrıca yine bu bölümde çaprazlanmışmodüllerin ve pre- çaprazlanmış modüllerin bilgisayara uyarlanma metotlarına yer verilmiştir.Üçüncü bölümde pro-C gruplar ve pro-C grup örnekleri sunulmuştur. Dördüncü bölümde pro-Cçaprazlanmış modüller, pro-C çaprazlanmış modül örnekleri, Pullback pro-C çaprazlanmışmodüller, Pushout pro-C çaprazlanmış modüller incelenmiştir. Bölüm beş çaprazlanmışmodüller kategorisine denk gelen cat1-grupları ve Pullback cat1-grupları içermektedir. Bu1 1bölümde cat -grupların ve pre- cat -grupların bilgisayara uyarlanma metotlarına da yerverilmiştir. Altıncı bölümde ise cat1- pro-C gruplar, Pullback cat1- pro-C gruplar ve Pushoutcat1- pro-C gruplara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapter and first chapter is a short introduction to thesis.Chapter two includes crossed modules, examples of crossed modules, crossed modulemorphisms and Pullback crossed modules. Also in this chapter application method of crossedmodules and pre- crossed modules to the computer using the computer programme GAP (Group Algorithm and Programming ) investigated. In third chapter we presented pro-C groupsand examples of pro-C groups. In forth chapter pro-C crossed modules, examples of pro-Ccrossed modules, Pullback pro-C crossed modules, Pushout pro-C crossed modules investigated.Chapter five contains the category of cat1-groups which is equivalent to the category of crossedmodules. In this chapter application method of crossed modules and pre- crossed modules to thecomputer using the computer programme GAP ( Group Algorithm and Programming )investigated too. In chapter six we presented cat1- pro-C groups, Pullback cat1- pro-C groupsand Pushout cat1- pro-C groups.