Çin dama çemberi ve özellikleri
Chinese checker circle and its properties
- Tez No: 127338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNEVVER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
IV ÖZET E.F. Krause [3] de, Çin Daması oyununda uygulanan harekete benzer bir metriğin nasıl geliştirilebileceği sorusunu sormuştur.G.Chen [1] de, analitik düzlemde verilen X - (xı, x%) ve Y = (2/1,2/2) noktalan için dL(X, Y) = max {|a?ı - yi |, \x2 - 2/2İ> ve ds(X,Y) = mm{\x1-y1\,\x2-y2\} olmak üzere dc{X, Y) = dL(X, Y) + (y/2- l)ds(X, Y) metriği tanımlanarak çin dama geometrisi fikri ortaya atılmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada; ilk bölümde düzlem çin dama ge ometride önce dc fonksiyonunun bir metrik olduğu gösterildi ve bazı örnekler verildi. ikinci bölümde, çin dama çemberi belirlenerek örnekler verildi. Üçüncü bölümde Çin dama çemberinin teğet ve kiriş kavramları tanımlandıktan sonra kiriş uzunlukları, çin dama çemberinin teğet doğruları ve çin dama çemberinin teğet doğrulan ile kirişler arasındaki ilişki belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In [3], E.F.Krause asked the question of how to develop a metric which would be similar to the movement made by playing Chinese checkers.In [1], G.Chen has introduced the Chinese checkers geometry by defining the metric dc{X, Y) = dL(X, Y) + (y/2- l)ds(X, Y) where dL(X,Y) = max {la;! - yx\, \x2 - y2\} and ds{X,Y) = min {\xy - yi\, \x2 - y2|} for any two points X = (xı,yı) and Y = (^2,^2) hi the analytical plane. This study consists of three chapters. In the first chapter it has been shown that the function dp is a metric, and some examples are given. In the second chapter the Chinese checker circle has been designated and examples are given. In the third chapter we defined tangent and chord concepts. Then, the chord lengths and tangent lines of Chinese checker circle and the relationship between the tangent lines and the chords of a Chinese checker circle have been determined.