Atıksu stabilizasyon göletleri ve Bursa atıksu tesislerindeki uygulamaların değerlendirilmesi
Wastewater stabilization lagoons and evaluation of the wastewater plant's application in Bursa
- Tez No: 127342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UFUK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın temel hedefi biyolojik arıtım modellerinden biri olan Atıksu Stabilizasyon Göletleri 'nin incelenerek uygulama açısından yerinin belirlenmesidir. İlk olarak oksijenin ortamdaki durumuna göre göletlerde oluşan organik madde dönüşümleri incelenerek Atıksu Stabilisazyon Göletleri sınıflandırılmıştır. Ayrıca evsel ve endüstriyel atıksuların arıtımımda Stabilizasyon Göletleri, diğer arıtım metodlarına göre maliyetleri karşılaştırılmıştır. Atıksu Stabilizasyon Göletlerine örnek olarak 1998 yılında Bursa'da işletmeye açılmış olan Anacrobik Atıksu Stabilizasyon Göletleri ele alınmıştır. Yapılan günlük deneylerle Bu tesislere giren atıksuların kirlilik parametreleri ölçülerek tesislerin verimi belirlenmiştir. İrdeleme ve Tartışma bölümünde Anaerobik Atıksu Stabilizasyon Göletleri'nin hangi koşullarada işletilebilmesi gerekliliği belirlenmiş ve Bursa için doğru bir arıtım modeli olup olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic aim of this study is the research of Waste Stabilization Lagoon which is one of the biologicial treatment models and to show their practical using. At first, transformation of organic materials at the lagoons was studied. Then, waste stabilization lagoons were classified according to the state of free oxygen in them. Moreover, domestic and industrial waste water treatments were compared with the other treatment methods in respect of their costs. An aerobik Waste Stabilization Lagoon in Bursa Which was started to operate in 1998, was selected as an example. İn daiiy experiments, the productivity of the plants in Bursa was determined by measuring the pollution parameter of the waste water. At the discussion section, the conditions of the operation of Anaerobik Waste Stabilization Lagoon was stated and it was argued, Whether it is a suitable treatment model for Bursa or not.