Bir sanayi kuruluşlarında ısı ekonomisi ve uygun reküperatör seçimi
Heat economy and choosing a coosing a convinient recuperator in an industrial construction
  1. Tez No: 96926
  2. Yazar: TANER ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Türkiye'de ısınma amacı ile kullanılan yakıt, toplam enerji tüketimi ile karşılaştırıldığında önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir. Binaların ısı ihtiyaçları, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve mimari açıdan büyük farklılıklar gösterebilir. Isıtma sisteminde yapılabilecek enerji tasarrufu, bina ve kazan tesisatı olarak iki farklı açıdan değerlendirilebilir. Tesisat açısından ; borulara uygulanacak izolasyon tesisattaki kayıpları en aza indirebilecek öneme sahiptir. Akışkan istenilen sıcaklıkta ısıtıcıya gelmezse ; ısıtılacak ortamdaki ısıtıcı sayısı çalıştığı sisteme göre uygun sayıda seçilmiş olsa dahi yeterli ısınma sağlanamaz. Akışkan sıcaklığının düşük olması konvektör ve üfürücülerde istenilmeyen soğuk hava akımlarına neden olabilir. Isıtma açısından arzu edilen sonucun elde edilmesi boruların yalıtımında kullanılacak izolasyon malzemeleri ve kritik çapın belirlenmesine bağlıdır. Kritik çap belirlenmeden yapılacak izolasyon ısı kaybının devam etmesi ile birlikte, boşuna malzeme parası verilmesine de sebep olacaktır. Radyatör peteklerinin yerleştirilmesinde çoğu yerde standartlara uyulması sağlanmalıdır. Sıcaklık farkının en yüksek olduğu ve gerçekte en fazla ısı kaybının bu bölgelerden olmasına rağmen hesaplarda dikkate alınmayan radyatör arkalarına ısı ışınım perdeleri konulması ve bu konunun teşvik edilmesi olumlu sonuç verecektir. Enerji takibinde baca gazlarının sürekli kontrolü ve analizi önemli unsurlardan biridir. Bu sebepten dolayı, özellikle büyük enerjiye ihtiyaç duyan yerlerde mutlaka gaz analiz cihazı bulundurulmalı ve yakıt tüketimi takibi yapılmalıdır. Kazanlara bir göz atılacak olunursa ; kazanın kış aylarındaki işletme şartları kadar yaz dönemindeki bakımı da verimli bir işletme ve enerji ekonomisi açısından önem kazanmaktadır. Büyük atölyeler, hangarlar ve bunların özel amaçlarla büyük yapılmış kapıları ısı kaybı açısından büyük problem yaratmaktadır. Bu tür kapıların hava perdeleriyle kapatılması ısı kaybını önemli derecede çözecektir. Yüksek olması sebebiyle atölye tavanlarında biriken ısının tavan apereyleriyle aşağıya üflenmesi ve apereylerin uygun şekilde yerleştirilmesi, atölye içerisinde daha konforlu bir ısıtma sağlayacaktır. Kazanların emniyetli işletilmesi konusu, kazanda standart olarak bulunması gereken donanımlarla çok yakından ilgilidir. Bulunmayan veya tam olarak görev yapmayan cihaz kazan emniyetini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu konu önem gösterilmesi gereken bir husustur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, it can be seen that, the fuel used for purpose of heating has got a great deal if compared with total consumption of energy. The needs for heating of buildings may vary from point of engineering and architectiary. The economy of energy that can be done for the heating system is evaluated from two point of view as building and boiler installation. For boiler installation ; isolation of pipes has got a great deal to decrease heat loses. Although the number of heaters are chosen correctly, if liquid does not enter the heater in proper temperature, proper heating cannot be obtained. The decrease of liquid temperature in convectors and blowers may cause cold air circulation. Getting proper heating is related with the material of isolation and the determination of critical diameter. The isolation done before determination of critical diameter may cause both continuation of heat loses and money waste. The installiation of radiators has to be done according to standards. Although temperature differences and heat loses occur in highest rates at the back of radiators, they are not involved to calculations. To decrease these loses heat radiation curtains has to be put in these regions and people have to be encouraged to do this. To follow energy economy, control and analysis of chimney gases are important. Because of this reason, where great deal of energy is needed, there has to have gas analysis equipment and energy consumption has to be followed. If boilers are observed, both handling conditions in winter and maintenance of them is important in summer for energy economoy. Big shops and aircraft hangars may have big doors for special purposes and these doors cause heat loses. To decrease heat loses, doors can be closed with plastic or equivalent curtains. Because of height of big shops, close to ceiling heat is saved. This saved heat can be blowed down with fans and this will give more comfortable heating conditions. The handling of boilers in safe way, is highly related with the equipment that the boiler has to have as a standard. Missing or non existing equipment will effect handling of boilers in unsafe manner. This is an important point that has to be cared.