Sultansuyu deresi, Beyler deresi ve Karakaya barajında yaşayan dikenli yılan balığı (Mastacembelus simack)'ın biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Research about biological features of Mastacembelus simack which is living in Sultansuyu lake, Beyler lake and Karakaya dam
  1. Tez No: 127343
  2. Yazar: H. MEVLÜT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma Sultansuyu deresi, Beyler deresi ve Karakaya barajında bulunan Mastacembelus simack türünün biyolojik özelliklerini ortaya koymak ve Türkiye tatlı su balıkları faunasına katkıda bulunmak amacıyla Ağustos 1999 - Mart 2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Doğu Anadolu bölgesinden doğarak ülkemiz topraklarından ayrılan, Fırat Nehir sisteminin kollarında olan araştırma bölgemizde yaşayan Mastacembelus simack'ın biyolojik özellikleri üzerinde günümüze değin bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan Mastacembelidae familyasına ait tek tür olan Mastacembelus simack'ın biyolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done for to disclose the species Mastacembelus smack's biological features, whose is in The Sultansuyu Lake, The Beyler Lake and The Karakaya Dam and to assist to Fauna of Turkish Freshwater Fishs in times between Augusts 1999 and March 2002. There is no any study up to present on to biological features of Mastacembelus Simack which is living in our research region, where is in the Fırat River system's arms, which are depart from our country after borning from Eastern Anatolia region. In this study, biological features of Mastacembelus simack, which is one only member of family Mastacembelidae and living in Turkey, had been researched.