Akışkanlar dinamiğinin temel denklemleri
The Fundamental equations of fluid dynamics
- Tez No: 127350
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Genel Fiziğin en önemli dallarından birisi olan“Akışkanlar Mekaniği”bilim dalının özellikle Dinamik bölümü üzerinde durulmuştur. Akışkanlar temel denklemleri incelenmiş, akış türüne göre Laminer yada Türbülanslı denklemlerin yazılabileceği gösterilmiştir. Matematiksel denklemler ve kavramlar verilmiş, Akışkanlar Dinamiğinde önemli yer kaplayan Euler ve Navier-Stokes denklemlerinin temeli üzerinde yoğunlaşılmıştır. Laminerden türbülanslı akış rejimine geçiş durumu matematiksel bir bazda açıklanmıştır. Bu olayın altında yatan matematiksel kavramlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, an important branch of General Physics, namely,“Fluid Mechanics”and especially Dynamics of Fluids is being considered. The fundamental equations of Fluid Dynamics were investigated, and laminar and turbulent flow equations are investigated in this respect. The mathematical equations, related concepts are given and important Euler and Navier-Stokes equations are mainly taken into account. Laminar to turbulent flow transition is explained on a mathematical basis. Mathematical concepts of this event are defined. $S^'