Rüzgar enerjisi ve Türkiye'de mevcut durum
Wind energy and the current situation in Turkey
- Tez No: 127353
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Fosil kaynaklı yakıtların rezervlerinin tükenmesi üzerine alternatif enerji kaynaklan üzerinde yapılan çalışmalar hızlanmıştır. Bu çalışmalardan en büyük payı ise rüzgar enerjisi almaktadır. Rüzgar enerjisinin bir çok faydası vardır. Mekanik enerjiye kolayca çevrilebilmesi, kaynağın tükenmez olması, çevreye zarar vermemesi, uzun ömürlü olması faydalarından bir kaçıdır. Rüzgar enerjisi ; mekanik, kimyasal, ısıl ve elektriksel yöntemlerle depolanabilmektedir. Bu çalışmada rüzgar türbinleri, genel olarak yatay eksenli ve düşey eksenli olmak üzere iki sınıfta incelenmiştir. Yatay eksenli türbinler genellikle rüzgar türbinleri gibi büyük güç gerektiren uygulamalarda kullanılırken, düşey eksenli türbinler yeldeğirmeni gibi küçük güç gerektiren uygulamalarda kullanılırlar. Genel olarak rüzgar türbinlerinin çeşitleri, tasarımlan, bulunduğu çevreye etkisi üzerinde durulmuş, bir rüzgar türbini kurulması için izlenmesi gereken yol ve şu anki maliyetler ele alınmıştır. Bu çalışmada Türkiye şartlarında kurulması düşünülen örnek bir rüzgar çiftliği ile ilgili proje hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Thereupon the supplies of the fossil originated fuels have been used up studies on alternative energy sources is accelerated. Wind energy has many advantages. It is easy to transform wind energy to mechanical energy, it doesn't cause damage for environment and it is long lived. These are only a few advantages of wind energy. Wind energy can be stored by mechanical, chemical, thermal and electrical methods. Wind turbines are generally examined in two groups ; the ones with horizontal axis and the ones with vertical axis. The wind turbines with horizontal axis are generally used need big power at wind turbines. The wind turbines with vertical axis are used at rural fields which needs less power. In this study, generally the types and designs of wind turbines and useful wind energy has been examined. The way that should be followed to set up a wind turbine has been researched and present costs are calculated. In this study, a project about a wind farm, which is planned to be set up in Turkey, has been prepared.