Dar alanlı konutlarda sekiz kişilik yemek masasının hacim olarak küçültülmesini sağlayacak farklı mekanizmaların tasarımı
The design of the different mechanisms, which will make the meal table for eight people smaller as a volume, in the houses which have a small area
  1. Tez No: 127355
  2. Yazar: MUSTAFA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, dar alanlı konutlarda yaşam alanım genişletmek amacı ile konutlarda vazgeçi lemez olarak görülen yemek masasının hacimce küçültülmesini sağlayacak mekanizmaların ta sarımlarına çalışılmıştır. Yemek masaları içerisinde en çok kullanılan, sekiz kişilik yemek masaları üzerinde durul muştur. Sekiz kişilik yemek masaları sekizgen ve dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Her iki ma sa içinde ayrı ayrı mekanik tasarımlar düşünülmüştür. Sekizgen masa için en uygun mekanik tasarım olarak şemsiye modeli üzerinde durulmuş, dikdörtgen masa için ise; üst üste katlanma modeli üzerinde durulmuştur. Her iki çalışmada da, masa mekanizmalarının çalışması esnasın da insan gücünden en az şekilde faydalanılmasına dikkat edilmiştir. Sekizgen masada yüzeyce bir küçülme elde edilmiştir. Sekizgen masa açıldığında sekiz ki şilik yemek masasına, kapandığı zaman fiskos masaya dönüşmektedir. Dikdörtgen masada hem yüzey, hemde boyca bir küçülme elde edilmiştir. Dikdörtgen masa açıldığında sekiz kişilik yemek masasına, kapandığı zaman salon sehpasına dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is designing a mecanism which provides to deprecate the volume capacity of a dinning table for making more living space which is necessary for limited space residences. One of the mostly common usage in a few range of dinning tables type is the table which is for eight person. So it was studied on especially eight chaired dinning table. In general this type of tables designs in octagon and/or square shape. Studied on many different mecanic designs for both types. For octagon shaped table, it was decided as an appropriate design an umbrella based model, and for square shaped table it was decided an folding based model. During the desing studies; spending less human power/effort was the necessary point for operating of mecanisms for the both types, and it was implemented as it should be. ît was succesfully obtained considerable shrinkage through the horizontal surface of octagon table. When the table opened it can be used as an eight chaired dinning table, when the mecanism operated it turns into furtive fiskos table. And also it was succesfully obtained considerable shrinkage both through the vertical and horizontal surface of octagon table. When the table opened it can be used as an eight chaired dinning table, when the mecanism operated it turns into coffee table.