Piperazin ve piperazin türevlerinin çeliğin asidik ortamdaki korozyonuna inhibitör etkilerinin kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum mechanical studies on the inhibition efficies of piperazine and piperazine derivatives on corrosion of steel in asidic medium
- Tez No: 127360
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZEN BEREKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çeliğin değişik normalitedeki H2SO4 ortamlarındaki korozyonuna Ki ile birlikte piperazin ve piprazin türevlerinin inhibitor etkinlikleri, MOPAC programına yerleştirilmiş olan MDMDO/3, MNDO, PM3 ve AMI yan deneysel yöntemler kullanılarak gaz ve sıvı fazlarında piperazin ve piperazin türevlerinin geometrik yapılan, azot atomları üzerindeki yükler, en yüksek moleküler orbital enerjisi (Ehomo), en düşük işgal edilmemiş moleküler orbital enerjisi (ELumo), bu enerjiler arasındaki fark ile deneysel olarak bulunan inhibasyon yüzdeleri( %Z) arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Ayrıca inhibasyon yüzdesi, Ehomo ve ELumo enerjileri arasında regrasyon analizi yöntemiyle dört ayrı yarı deneysel yöntem için eşitlikler çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this work some computational studies on piperazine and piperazine derivatives which behave as corrosion inhibitor for steel in the presence of KI in sulphuric acid of different normalities were carried out in gas and liquid phases using semiemprical methods such as MINDO/3, MNDO, PM3 and AMI. Possible correlations between corrosion rates and geometric structures,of piperazine and piperazine derivatives charges on nitrogen atoms and calculated highest occupied moleculer energy level (Ehomo), lowest unoccupied moleculer energy level (Elumo), the differences between highest occupied moleculer orbital energies and lowest unoccupied moleculer orbital energies (EHomo-Elumo) were searched. Regression analysis were performed on inhibition efficiencies vs the (Ehomo) and (Elumo) energies of the molecules.