Eskişehir merkez Çukurhisar kasabasında çimento fabrikası ve trafik yoğunluğuna bağlı kurşun kirliliğinin belirlenmesi
Determination of lead contamination caused by cement factory and traffic density in Çukurhisar region of centrial Eskişehir
- Tez No: 127362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir Merkez Çukurhisar Kasabası'nda, Çimento Fabrikası'na ve trafik yoğunluğuna bağlı kurşun kirliliği araştırılmıştır. Kirliliğin belirlenmesinde indikatör olarak kullanılan toprak solucanları (Lumbricus terrestris) 1 1 ayrı istasyondan alınmıştır. Atomik Absorbsiyon Tekniği ile kurşun ölçümleri yapılmışta. Buna paralel olarak, aynı istasyonlardan alman diğer örneklerin ise Chromate Metodu kullanılarak dokularında kurşun birikimine bakılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda, trafiğe maruz kalan ve Çimento Fabrikası'na yakın istasyonlardan alman örneklerdeki kurşun miktarı, diğer istasyonlara göre oldukça yüksek bulunmuştur. Bunlara paralel olarak aynı istasyonlardan alman ve Chromate Metodu uygulanan örneklerin dokularında da kurşun birikimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the lead contamination caused by cement factory and road traffic density at the Çukurhisar region of centrial Eskişehir city is searched. The earthworms which used as indicator for determining the contamination mentioned above, taken from eleven different stations. Lead levels are determined by using Atomic Absorption Technique. Adding to this rest of the samples that are taken from same stations are researched for determining the lead accumulation in their tissues by Chromate Method. After evaluation of the findings it is found that lead levels of the samples taken from the places closer to cement factory and exposed to dense traffic are quite high comparing to other stations. Adding to this, lead accumulation is observed in the tissues of the samples which are taken from the same stations and which the Chromate Method is applied to.