Eskişehir merkez ilçesinde mikrobiyal hava kirliliği
- Tez No: 28281
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜSAME TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eskişehir' de hava kirliliğinin mikrobiyal yönünün be lirlenmesi hususunda herhangi bir çalışma, bildiğimiz kadarı ile, henüz yapılmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda Sedimentas- yon Yöntemi uygulanarak, allerjik hastalıklara neden olan mikroorganizma (bakter i, fungus ve maya) 1ar in yoğunluklarının belirlenmesi, havanın mirobiyal kirliliğinde mevsimsel deği şimlerin araştırılması ve sonuç olarak etkinliğinin azaltılma yollarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla Eskişehir merkez ilçesinin insan sağlığı açısından önemi olan belirgin nitelikli 10 istasyonunda, 792 plak örneği üzerinde yapılan bu çalışmada; 4506 fungus, 6952 maya, 28559 bakteri olmak üzere toplam 40017 mikroorgan izma kolon is i tespit edilmiştir. Funguslardan 12 genus, bakterilerden ise 6 farklı grup izole edilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As far as we know, there hasn't been any study about de termining of a microbial side of air pollution in Eskişehir, yet. Therefore, in our study, determining of densities in air of microorganisms (Fungi, Bacteria and Yeasts) which cause to allergic illness, researching of seasonal variations on the microbial pollution and as a result.expos ing of reducing ways of effectiveness are aimed with applying of sedimentation method. For this reason, in this study which is made on 792 dishes pattern taken from 10 evident qualified stations that have an importance for human health of centrum county of Eskişeh ir ;40017 microorganisms which are formed by 4506 fungi 6952 yeasts, 28559 bacteria were determined. 12 genus from fungi and 6 different groups from bacteria were isolated.