Mekanik çim biçme makinası
Reel lawn mower
  1. Tez No: 127363
  2. Yazar: GÖKTUĞ UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOZI KAZIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüzde çevreye verilen önem ve yeşile olan hasret artıkça bahçe bakımına verilen önemde artmaktadır, insanlar daha güzel bakımlı yeşil alanlar istemektedirler. İşte bu talebi yerine getirmekte kullanılan bahçe bakım aletlerinden biridir çim makinesi. Kullanıldığı alanda çimleri istenen ve eşit boylarda keserek çimlerin sağlıklı yetişmesinin yanı sıra doğal yeşil bir halı görüntüsü verir bahçelerimize. ilk çim biçme makinesi 1830 yılında İngiltere'de Stoud'da Gloucestershire kasabasında yaşayan Edward Beard Budding tarafından bulunmuştur. İlk çim biçme makinesi mekanik tiptedir. Çalışma sistemi tekerlekten aldığı gücü dişliler vasıtasıyla kesme bıçağına iletmektedir. Bugünde bu prensiple çalışan çim biçme makinelerini üreten birçok firma vardır. Günümüzde kullanılan çim biçme makinelerini güç kaynaklarına göre elektrik motorlu, içten yanmalı motorlu, güneş enerjisiyle çalışanlar ve mekanik tiptekiler olmak üzere sınıflandıra bilinir. Mekanik çim biçme makinelerinin avantajları hafif olması, kolaylıkla herkesin kullanabilmesi, elektrik veya mazot gibi enerji kaynaklarına gerek duymaması, bakımının kolay olması, maliyetinin ucuz olması, ilerletmek içim fazla güç gerektirmemesi, hafif olması, fazla yer kaplamaması ve gerektiğinde duvara asılabilmesi olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our present time while the importance of green area is getting higher, inspection of gardens is getting more important. People demand more green areas. For that reason one of the most important garden tools which is lawn mower is getting more popular. It cut the grass with the same height and helps them to grown healthier in which they used in. The first lawn mower is manufactured in 1830 by Edward Beard Budding who lived in England Stout's Gloucestershire village. The first lawn mower works with the mechanical principles. The movement transferred from the wheel and carried to the rolling knifes.ln the present there lots of mechanic lawn mower manufacturer and they are still producing this enormous machines. In the present we can categories the lawn mowers according to their energy supplier types as electrical type, engine type, solar type.mechanic type. The advantages of reel lawn mower are, it is quiet, easy to use, light, no need to an energy supply, easy and cheap inspection costs, easy to push, possible to hang on a wall and so on..