Hareketli konveyör sistemi üzerine yerleştirilen doğal gama teknolojisinin Kütahya Tunçbilek bölgesi Tüvenan kömürünün kalite değerlerinin belirlenmesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the availability of natural gamma technology located on movable conveyor system for determining the quality values of the raw coal from Kütahya Tunçbi̇lek district
  1. Tez No: 480628
  2. Yazar: SEMİH CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MURAT KALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de rezerv bakımından yeraltı enerji kaynaklarının başında linyit kömürü gelmektedir. Linyit kömürünün kalite parametreleri kömür analiz laboratuvarlarında belirlenmektedir. Bu da zaman ve maliyet kaybını arttırmaktadır. Kömür kalitesi belirlemede en önemli faktörlerden birisi kül oranıdır. Diğer kalite parametrelerinin değişken olmadığı sahalarda kül oranı ile kömürün alt ısıl değeri arasında ters orantılı bir bağıntı rahatlıkla kurulabilir. Son yıllarda kömürde kül oranını tespit etmek amacıyla yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Bunlardan birisi de doğal gama teknolojisidir. Dünyada birçok kömür tesisinde başarı ile kullanılan doğal gama teknolojisi ile kül oranı tespiti maliyet, zaman ve iş gücü bakımından oldukça avantajlı gözükmektedir. Bu çalışmada Kütahya Tunçbilek bölgesi, İğdekuzu yeraltı sahasından çıkarılan linyit kömürünün kül oranı, sisteme adapte edilmiş doğal gama teknolojisi ile ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları Garp Linyitleri İşletmesi Akredite Laboratuvarı'nın sonuçlarıyla karşılaştırılmış, doğal gama teknolojisi prensipleriyle çalışan cihazın bölgede kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of reserves in Turkey, lignite coal is at the head of underground energy resources. The quality parameters of lignite coal are determined in coal analysis laboratories. This increases the time and cost loss. One of the most important factors in determining coal quality is ash content. An inversely proportional relationship between the ash ratio of the other quality parameters and the lower temperature value of the car can be established easily. In recent years, new technologies have been developed to detect ash content in coal. One of them is natural gamma technology. Natural gamma technology, which has been successfully used in many coal plants in the world, is very advantageous in terms of cost, time and work power. In this study, the ash content of the lignite carp from the underground area of Kütahya Tunçbilek, region İğdekuzu was measured by natural gamma technology which is adapted to the system. The measurement results are compared with the results of the Garp Lignite Operator's Accredited Laboratories, and the use of the device operating with the principles of Natural Gamma Technology has been discussed.