Nüfus sayımları verileri kullanılarak Eskişehir nüfusunun 1930-2000 dönemi yaşam ümidi değerlerinin belirlenmesi ve gelecek yıllara ilişkin öngörüsü
A Demographic study of Eskişehir's life expectoncy based upon data taken from censuses between 1930-2000 including life expectancy forecasts for the next 15 years
- Tez No: 127373
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Bir toplumun hacminde ve yapısında meydana gelen değişimleri incelemek için demografik analizlere başvurulur. Ölüm sayılan nüfûsun hacmini etkileyen temel faktörlerden biridir ve aynı zamanda toplumların gelişmişlik düzeyinin de bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle ölüm hızlarıyla ilgili teknikler demografik analizlerde özel bir yer tutmaktadır. Bir toplumdaki bireylerin ölüm hızlarına ilişkin bilgi edinmek için yaşa özel ölüm hızlarını ve yaşam ümidi değerlerini şematik bir biçimde gösteren yaşam tabloları sıkça kullanılmaktadır. Yaşam tablolarının hazırlanması için veri temelinde ölüm miktarlarına ihtiyaç duyulur. Ancak ölüm istatistiklerinin doğru ve eksiksiz olarak tutulamadığı Türkiye gibi ülkelerde ard arda yapılan iki nüfus sayımına ait verilerden dolaylı teknikler (nüfusun sayımlar arası hayatta kalma oranları tekniği ve nüfusun sayımlar arası büyüme hızları tekniği) yardımıyla ülkelerin yaşam ümidi değerlerine ilişkin bilgi edinmek mümkündür. Bu çalışmada 1927-2000 dönemine ait genel nüfus sayımlan Eskişehir ili verileri kullanılarak ve nüfusun sayımlar arası hayatta kalma oranlan tekniği ve nüfusun sayımlar arası büyüme hızlan tekniğinden yararlanarak Eskişehir'in cinsiyet ayırımındaki yaşam tablosu düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen yaşam tablosu düzeylerinden yararlanarak Eskişehir'in cinsiyet ayırımında 2015 yılma kadar yaşam tablosu düzeylerinin öngörüleri yapılmış ve bu öngörülerden 5 yaş ve 10 yaş için yaşam ümidi değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Demographic techniques are used to investigate the changes in the volume and the structure of a population. Mortality is one of the basic factors influencing the population volume. Also, it is considered as an indicator of the level of development in the society. Therefore, techniques related to death rates have a special place in demography. Life tables, which show the age specific death rate and life expentancies in a diagramatic form, are frequently used to have information about death rates in a population. Data on deaths are necessary to prepare life tables. However, in some countries such as Turkey in where the mortality statisticies can not be exactly and correctly recorded, in such case it is possible to estimate the life expectancy by using indirect techniques, namely intercensal survivorsip probabilities, and intercensal growth rates, on the data related to two consecutive census. In this research, life table levels based upon both genders in Eskişehir have been calculated by using general census data of Eskişehir during the 1927-2000 period, and intercensal survivorship probabilities and intercensal growth rates. Afterwords, life table levels up to 2015 for both genders of Eskişehir have been forecasted by using determined levels of life tables; ultimately, the life expectancy at age of 5, e5, and the life expectancy at age of 10, el0, have been calculated.