4-alil-1,2-dimetoksi benzenin elektrokimyasal polimerleşmesi
Electrochemical polymerization of 4-allyl-1.2- dimethoxy benzene
- Tez No: 127395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN NUR TESTERECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET 4-AÜL-1,2-DlMETOKSİ BENZENİN ELEKTROKİMYASAL POLİMERLEŞMESİ KAYABAŞI ÇINAR, Melike Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan Nur Testereci Ortak Danışman: Doç. Dr. Zeki Öktem Şubat 2002, 54 sayfa Bu çalışmada 4-alil-1,2-dimetoksi benzenin, DMAB, elektrokimyasal polimerleşmesi çalışılmıştır. DMAB'ın yükseltgenme potansiyeli dönüşümlü voltametri yöntemiyle belirlenmiştir. Dönüşümlü voltametri ölçümlerinde karşıt ve çalışma elektrodu olarak platin tel, karşılaştırma elektrodu olarak da Ag/Ag+ elektrodu kullanılmıştır. DMAB'ın yükseltgenmesinin belirlenmesi için birçok çözücü-elektrolit çifti denenmiştir. Ancak, DMAB sadece asetonitril-tetrabütilamonyum tetrafloroborat çözücü-elektrolit çifti içerisinde yükseltgenmiştir. Çalışılan bütün elektrolizler DMAB'ın yükseltgenme potansiyeli olarak bulunan +1738 mVda, sabit potansiyel elektrolizi olarak gerçekleştirilmiştir. m ^S.***Elde edilen ürünlerden çok küçük molekül kütleli, monomerik ürünler (yağımsı kısım) eter ekstraksiyonu ile uzaklaştırılmıştır. Geriye kalan katı maddenin, pDMAB, benzende ve dioksanda sadece belirli bir kısmının çözündüğü bulunmuştur. Elde edilen fraksiyonların Mn değerleri kriyoskopi ölçümleri ile belirlenmiştir. Kriyoskopi ölçümleri ve spektroskopik analizler pDMB'ın molekül kütlesine göre fraksiyonlandığını göstermiştir. Ancak, ürünler 3-4 merden öteye geçmemektedir. Farklı sıcaklıklarda yapılan çalışmalar pDMAB oluşumunun sıcaklıkla arttığını göstermiştir. Bu çalışmalardan elde edilen aktivasyon enerjisi de pDMAB oluşumunun katyonik bir mekanizmayla gerçekleştiğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : 4-alil-1,2-dimetoksi benzen, Elektrokimyasal polimerleşme, Dönüşümlü voltametri, iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTROCHEMICAL POLYMERIZATION OF 4-ALLYL-1.2- DIMETHOXY BENZENE KAYABAŞI ÇINAR, Melike Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemistry, M. Sc. Thesis Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hasan Nur Testereci Co-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Zeki Öktem February 2002, 54 sayfa In this work, electrochemical polymerization of 4-allyl-1,2-dimethoxy benzene, DMAB, was studied. Oxidation potential of DMAB was measured by cyclic voltametry, CV. In CV measurements, platinum wire was used as counter and working electrode, while Ag/Ag+ electrode was the reference. Several solvent-electrolyte pairs were examined for the oxidation potential of DMAB. However, oxidation potential of DMAB was only achived in acetonitrile-tetrabutylammonium tetrafuoroborate solvent-electroyte pair. The studied electrolyses were carried at the oxidation potential of DMAB, +1738 mV, as constant potential electrolysis. îOJUüif tfcw**2S«S3iThe low molecular weight, monomeric oily components were removed by ether extraction of the product. It was found that, the remained solid material, pDMAB, has partial solubility in benzene and dioxane. Mn values of the obtained fractions were determined by cryoscopy. Mn values and spectroscopic analyses indicated the dependence of fractionation on the molecular weight of pDMAB. However, the products was found not to be higher than a 3-4 mer. The studies at different temperatures were indicated the increase in pDMAB formation with the increase in temperature. The activation energy obtained from these studies indicated a cathionic mecanism for pDMAB formation. Key Words : 4-al!yl-1,2-dimethoxy benzene, Electrochemical polymerization, Cyclic Voltametry VI