The synthesis of S- and N,S-substituted new nitrodienes from 2-nitrodienes with allyl and pyridine thiols
Alil ve piridin tiyollerler 2-nitrodienlerden S- ve N,S--sübstitüe yeni nitrodienlerin sentezi
  1. Tez No: 427909
  2. Yazar: NEŞE ŞENTÜRK MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ONUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında trikloretilenin radikalik dimerleşmesi ile hazırlanan polihalojenli organik bileşikler sentezlendi. Oluşan 2-H-4-brom-tetraklor-1,3-butadien ve 2-H-pentaklor-1,3-butadien bileşiklerinden 4-brom-1,1,3,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (1) ve 1,1,3,4,4-pentaklor-2-nitro-1,3-butadien (2) bileşikleri elde edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında 1 ve 2 bileşikleri başlangıç maddesi olarak kullanıldı. Reaksiyonlar sonucu S-sübstitüe polihalonitrobutadien bileşikleri elde edildi. 1,1,3,4,4-Pentaklor-2-nitro-1,3-butadien (2) ve 4-brom-1,1,3,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (1) alilmerkaptan ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyon sonucunda sırasıyla 1-(aliltiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (4) ve 1-(aliltiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (3) elde edildi. Alil türevlerine ilave olarak 1,1,3,4,4-Pentaklor-2-nitro-1,3-butadien (2) ile 4-piridintiyol etanollü ortamda sodyumhidroksit varlığında reaksiyona sokuldu. Reaksiyon sonucunda 1-(4-merkaptopiridinil)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (19) ve 1,1-Di(4-merkaptopiridinil)-3,4,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (20) elde edildi. Çalışmanın üçüncü aşamasında elde edilen S-sübstitüe polihalonitrobutadien bileşikleri bazı amin bileşikleriyle reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar sonucunda N,S-sübstitüe polihalonitrobutadien bileşikleri elde edildi.1-(Aliltiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (4) sırasıyla 1-(2-florfenil)piperazin, pirolidin, 4-piperidinol ve anilin ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar sonucunda sırasıyla 1-(1-(Aliltiyo)-3,4,4-triklor-2-nitro-1,3-butadienil)-4-(2-florfenil)piperazin (5), 1-(1-(Aliltiyo)-3,4,4-triklor-2-nitro-1,3-butadienil)-4-pirolidin (6), 1-(1-(Aliltiyo)-3,4,4-triklor-2-nitro-1,3-buta¬dienil)pi¬peridin-4-ol (7) ve 1-(1-(Aliltiyo)-3,4,4-triklor-2-nitro-1,3-butadienil)anilin (8) sentezlendi. Aynı şekilde 1-(Aliltiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (3) sırasıyla N-fenilpiperazin, tiyomorfolin, 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan, 1-(2-florfenil)piperazin, 4-piperidinol ve piperidin ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar sonucunda sırasıyla 1-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadienil)-4-fenilpiperazin (9), 1-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadienil)-4-tiyomorfolin (10), 8-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadien-1-il)-1,4-diok¬sa-8-aza¬spiro[4,5]dekan (11), 1-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadienil)-4-(2-flor¬fenil)¬fenilpiperazin (12), 1-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadienil)piperidin-4-ol (13) ve 1-(1-(Aliltiyo)-4-brom-3,4-diklor-2-nitro-1,3-butadienil)piperidin (14) bileşikleri elde edildi. Çalışmanın dördüncü aşamasında alil grubu taşıyan S-sübstitüe başlangıç maddelerinin karbotetraklorürlü ortamda brom ile reaksiyonu yapıldı. 1-(Aliltiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (4) bileşiğinden 1-(2,3-dibrompropantiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (15) ve 1-(aliltiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (3) bileşiğinden 1-(2,3-dibrompropantiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (18) bileşiği elde edildi. Çalışmamıza 15 bileşiğinin amin bileşikleriyle reaksiyonlarıyla devam edildi. 1-(2,3-dibrompropantiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (15) sırasıyla 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan ve 1-amino-4-metilpiperazin ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar sonucu 8-(1-(2,3-dibrompropantiyo)-1,3,4,5-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien-1-il)-1,4-diok¬sa-8-aza¬spiro[4,5]dekan (16) ve 1-(1-(2,3-dibrompropan¬tiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadienil)-1-(1-amino-4-metil)¬pipera¬zin¬ (17) elde edildi. Çalışmamızın son aşamasında elde edilen S-sübstitüe polihalonitrobutadien bileşiklerinin oksidasyon reaksiyonları incelendi. 1-(Aliltiyo)-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (4), 1-(aliltiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (3) ve 1-(2,3-dibrompropantiyo)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (18) bileşikleri 3-klorperbenzoikasit ile 0oC'de reaksiyona sokuldu. Reaksiyon sonucunda 1-alilsülfinil-1,3,4,4-tetraklor-2-nitro-1,3-butadien (21), 1-alilsülfinil-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (22) ve 1-(2,3-dibrompropilsülfinil)-4-brom-1,3,4-triklor-2-nitro-1,3-butadien (23) bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin onsekiz adedi yeni bileşiktir. Elde edilen bileşikler kristalizasyon veya kolon kromatografisi ile saflaştırıldı. Yapıları Kütle spektroskopisi, NMR spektroskopisi, FTIR spektroskopisi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, firstly polyhalogenated organic compounds were synthesized from the radical dimerization of trichloroethylene. 4-Bromo-1,1,3,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (1) and 1,1,3,4,4-pentachloro-2-nitro-1,3-butadiene (2) compounds were obtained from the synthesized 2-H-4-Bromo-tetrachloro-1,3-butadiene and 2-H-Pentachloro-1,3-butadiene compounds. In the second step of this work, 1 and 2 compounds were used as starting compounds. S-Substituted polyhalonitrobutadiene compounds were obtained from these reactions. It was reacted with 1,1,3,4,4-pentachloro-2-nitro-1,3-butadiene (2), 4-Bromo-1,1,3,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (1) and allylmercaptan. 1-(Allylthio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (4) and 1-(Allylthio)-4-bromo-1,3,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (3) were obtained from these reactions, respectively. In addition to the derivatives of allyl, it was reacted 1,1,3,4,4-pentachloro-2-nitro-1,3-butadiene (2) and pyridinethiol in the presence of NaOH in ethanol. 1-(4-Mercaptopyridinyl)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (19) and 1,1-Di(4-Mercaptopyridinyl)-3,4,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (20) were obtained from these reactions. In the third step of this work, the reactions of some amine compounds with S-substituted polyhalonitrobutadiene compounds that obtained. N,S-Substituted polyhalonitrobutadiene compounds were obtained from these reactions. 1-(Allylthio)-3,4,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-4-(2-fluorophenyl)piperazine (5), 1-(Allylthio)-3,4,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-4-pyrrolidine (6), 1-(Allylthio)-3,4,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-piperidine-4-ol (7) and 1-(Allylthio)-3,4,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-aniline (8)were synthesized from the reactions of1-(Allylthio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (4) with 1-(2-fluorophenyl)piperazine, pyrrolidine, 4-piperidinol and aniline, respectively. In the same way, 1-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-4-phenylpiperazine (9), 1-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-thiomorpholine (10), 8-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadiene-1-yl)-1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane (11), 1-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-4-(2-fluorophenyl)piperazine (12), 1-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-piperidin-4-ol (13) and 1-(1-(Allylthio)-4-bromo-3,4-dichloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-piperidine (14)were synthesized from the reactions of1-(Allylthio)-4-bromo-1,3,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (3) with N-phenylpiperazine, thiomorpholine, 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane, 1-(2-fluorophenyl)piperazine, 4-piperidinol and piperidine, respectively. In the fourth step of this work, S-substituted starting compounds having allyl groups were reacted with bromine in the presence of carbontetrachloride.1-(2,3-Dibromopropanethio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (15) and 1-(2,3-Dibromopropanethio)-4-bromo-1,3,,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (18) were obtained from the reactions of 1-(Allylthio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (4) and 1-(Allylthio)-4-bromo-1,3,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (3) with bromine, respectively. 8-(1-(2,3-dibromopropanethio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene-1-yl)-1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]¬de¬cane (16) and 1-(1-(2,3-Dibromopropanethio)-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadienyl)-1-(1-amino-4-methyl)piperazine (17) were obtained from the reactions of 15 compound with 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane and 1-amino-4-methylpiperazine. The last step of this work, oxidation reactions of S-substituted polyhalonitrobutadiene compounds were examined. 1-Allylsulfinyl-1,3,4,4-tetrachloro-2-nitro-1,3-butadiene (21), 1-allylsulfinyl-4-bromo-1,3,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (22) and 1-(2,3-dibromopropylsulfinyl)-4-bromo-1,3,4-trichloro-2-nitro-1,3-butadiene (23) were synthesized from the reactions of 4, 3 and 18 compounds 3-chloroperbenzoic acid in presence of chloroform at 00C, respectively. Synthesized eighteen compounds are new. The novel compounds were purified either via crystallization or column chromatography. Structure of these novel compounds were characterized by spectroscopic methods (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS).