Functionalization of atactic polypropylene
Ataktik polipropilenin fonksiyonlandırılması
  1. Tez No: 88165
  2. Yazar: SEDAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSU AKIN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET ATAKTIK POLİPROPİLENİN FONKSİYONLANDIRILMASI Çetin, Sedat Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Gülsu Akın öktem Ortak Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Zeki Öktem Eylül 1998, 135 sayfa Bu çalışmada ataktik polipropilen 4-alil-2-metoksifenol(eugenol), 4-alil- 1,2-dimetoksi benzen(eugenol metileter) ve 4-alil-2,6-dimetoksifenol gibi değişik alil grupları içeren maddeler ve 4-propenilanisol(trans-anetol) ve cis- 2,4,5-trimetoksi propenilbenzen gibi disübstitüe alken bileşikleriyle dikümil peroksit ve benzoil peroksit başlatıcıları kullanılarak fonksiyonlandırılmıştır. Fonksiyonlandırıtmış ataktik polipropilen örneklerindeki fonksiyonel madde miktarları UV-VIS spektroskopisi ile belirlenmiş, ataktik polipropilene bağlanan fonksiyonel madde miktarının tepkime süresi ve tepkime karışımındaki fonksiyonel madde derişimine bağımlılığı incelenmiştir. Fonksiyonlandırılmış ataktik polipropilen örnekleri FT-IR spektroskopisiyle karakterize edilmiş ve ataktik polipropilenin fonksiyonel maddelerle verdiği fonksiyonlanma tepkime mekanizmaları incelenmiştir.Sentezlenen örneklerin viskozitesi Ubbelohde viskozimetresi ile, sayı ortalama molekül ağırlıkları krioskopi tekniği ile belirlenmiş ve fonksiyonlandırmanın molekül ağırlığı üzerine etkisi incelenmiştir. Sentezlenen örneklerin ısıl özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre ile örneklerin camsı geçiş sıcaklıkları.Tg belirlenerek çalışılmıştır. Anahtar Kelime : Ataktik polipropilen vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUNCTIONAUZATION OF ATACTIC POLYPROPYLENE Çetin, Sedat M.S., Department of Chemistry Supervisor: Assist. Prof. Dr. Gülsu Akın Öktem Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. Zeki Öktem September 1998, 135 pages In this work, atactic polypropylene was functional ized with different allyl compounds such as 4-allyl-2-methoxy phenol(eugenol), 4-allyl-1,2- dimethoxy benzene(eugenol methylether) and 4-allyl-2,6-dimethoxy phenol, and disubstituted alkene compounds such as 4-propenyl anisole(trans- anethole) and cis-2,4,5-trimethoxy propenylbenzene(p-asarone) by using dicumyl peroxide and benzoyl peroxide as initiators. The amounts of bonded functional compounds on atactic polypropylene samples were determined by using UV-VIS spectrophotometer, and the effect of reaction time and concentration of functional compounds in the reaction mixture on the amount of bonding were examined. Functionalized atactic polypropylene samples were characterized by using FT-IR specroscopy and the reaction mechanisms between atactic polypropylene and the functional compounds were studied. IllViscosity of functionalized atactic polypropylene samples were determined by using an Ubbelohde viscometer, the number average molecular weight of the samples were determined by cryoscopy technique and the effect of functionalization on molecular weight was studied. The thermal properties of functionalized atactic polypropylene samples were studied by determining the glass transition temperature, Tg of the samples by using differential scanning calorimeter. Keyword: Atactic Polypropylene IV