İyidere dere yatağının makro florası
A Study on reparian flora of İyidere river
  1. Tez No: 127506
  2. Yazar: ZAFER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İkizdere'nin merkezinden sahilde denize döküldüğü yere kadar olan kesiminde dere yatağının florası araştırılmıştır. Çalışma 2000-2001 yıllan arasında yapılmıştır. Toplanan türler herbaryum tekniklerine göre kurutulmuş ve flora kitaplarından yararlanılarak teşhisleri yapılmıştır. Araştırma sonunda, alandan 53 familyaya ait 110 cins ve 138 takson tespit edilmiştir. Bu 53 familyadan l'i Pteridophyta, 52'si Spermatophyta bölümlerine aittir. Spermatophyta bölümüne dahil olan familyalardan l'i Gymnospermae alt bölümüne, 51 familya Angiospermae alt bölümüne aittir. En çok tür içeren familyalar sırasıyla; Asteraceae, Poaceae, Lamiaceae, Leguminosae, Cruciferae, Ranunculaceae, Caryophyllaceae, Boraginaceae, Scrophulariaceae ve Polygonaceae 'dk. Taksonlann floristik bölgelere dağılımları da şu şekildedir: % 26 Avrupa-Sibirya, % 10 Öksin (Karadeniz), % 2 Hirkano-Öksin elementidir. % 62'sinin floristik bölgesi ise belirlenememiştir. Taksonlann hepsi A8 karesinde yer almaktadır ve Gramineae familyasına ait Lolium multiflorum türü A8 karesi için yeni kayıttır. Anahtar Kelimeler : Flora, tyidere, Rize, A8 Karesi, Dere Yatağı. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Â Study on Riparian Flora of Iyidere River In this study, the flora of hygrophylum vegetation of Iyidere Stream, which flows through the centre of Ikizdere to Black Sea was examined. This study was carried out between the years of 2000-2001. The collected plants were dried according to herbarium techniques and identified by using the books of flora. As a result of study, 138 taxa were determined which belong to 1 10 genera and 53 families in this area. One of these families belongs to Pteridophyta, the others to Spermatophyta. One of the family of Spermatophyta belongs to Gymnospermae subdivisio and the others to Angiosperm subdivisio. The families have the greatest number of species in order; Asteraceae, Poaceae, Lamiaceae, Leguminosae, Cruciferae, Ranunculaceae, Catyophyllaceae, Boraginaceae, Scrophulariaceae and Polygonaceae. The dispersion of floristic region to taxa : 26 % Europe-Siberian, 10 % Euxin, 2 % Hyrcano-Euxin. The floristic regions of the other taxa could not be defined. All the taxa have been in the square of A8 and Lolium multiflorum belongs to Gramineae family is a new record for this square. Key Words : Flora, iyidere, Rize, A8 Square, River Bank.