San Guo Zhi ve Hou Han Shu'ya göre Wu-huanlar ve Xian-beiler
Wu-huan and Xian-bei according to San Guo Zhi and Hou Han Shu
  1. Tez No: 127606
  2. Yazar: MAİRAGÜL KHARJAUBAİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PULAT OTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kharjaubai, Mairagül, San Guo Zhi ve Hou Han Shu'va Göre Wu-huanlar ve Xian-beiler, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Pulat Otkan, 92 s.“San Guo Zhi (Üç Devlet Tarihi) ve Hou Han Shu (Sonraki Han Tarihi) 'ya Göre Wu-huanlar ve Xian-beiler”adlı çalışma, bir kaynak çalışmasıdır. Çalışmada Sonraki Han Tarihi adlı eserin 90. bölümünde yer alan Wu-huan ve Xian-beiler'le ilgili kayıtlar dilimize tercüme edilerek değerlendirilmiştir. Sonraki Han Tarihi adlı eser Orta ve Kuzey Asya Tarihi açısından her yönüyle büyük önem taşıyan birinci elden bir kaynaktır. Yazıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte, eseri derleyen Fan Ye'nin ölüm tarihine bakarak M.S 44 5' den önce yazılmış olduğu söylenebilir. Sonraki Han Tarihi toplam 120 bölümden oluşmaktadır; bunun 10 bölümü Ben Ji, 80 bölümü Zhuan ve 30 bölümü deZhVdır. Eserde anlatılan olaylar Wang Mang'ın yönetiminin sonundan (M.S 23) Han Hükümdarı Xian Di'nin yönetiminin sonuna (M.S. 220) kadar geçen 197 yıllık zaman dilimi kapsamaktadır. Sonraki Han TarihVnin 90.bölümü Wu-huanlar ve Xian-beiler'e ayrılmıştır. Her iki kavim de Sonraki Han Hanedanlığı boyunca Çin ile çeşitli düzeylerde ilişkiye girmiş; zaman zaman Çin'in siyasi hayatına etki etmişlerdir. Çin'in kuzeyinde yaşayan Doğu Huları'ndan geldikleri kaydedilen Wu-huanlar ve Xian-beiler'in etnik kimlikleri hala yanıt bekleyen bir sorudur. Aralarında A. Remusat, E.H. Parker ve E. Chavannes'ın da bulunduğu pek çok sinolog Doğu Huları'nın (Çincesi Dong Hu) Tunguzlar'la aynı olduğunda hemfikirdir. Bizim ele aldığımız Sonraki Han Tarihi ve Üç Devlet Tarihi adlı eserlerde olduğu gibi diğer pek çok kaynakta da Wu-huanlar'ın ve Xian-beiler'in“aslında Doğu Huları'ndan”olduğu kaydedilmiştir. Sonraki Han Tarihi'ne göre Wu-huan ve Xian-bei adları ise; Xiong-nular'in Doğu Huları'nı yenilgiye uğratmasından sonra geriye kalan halkların sığındıkları Wu-huan ve Xian-bei adındaki dağlardan gelmektedir. Bunlardan başka; eserde, iki kavmin insanlarının mizaçlarından, toplumsal örgütlenmelerine; evlenme adetlerinden, yasalarına, söz konusu ikiyüz yıllık zaman dilimi içerisindeki savaşlarına, göçlerine kadar pek çok gelenek ve sayısız olay ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır. Çalışmamızda Sonraki Han Tarihi içindeki söz konusu bölüme ek olarak, M.S.297'de ölen Chen Shou'un derlediği 65 bölümlük San Guo Zhi (Üç Devlet Tarihi) adlı eserin Wu-huan ve Xian-beiler'i anlatan 30. bölümü de tercüme edilmiştir. Sonraki Han TarihVnin Wu-huanlar ve Xian-beiler'le ilgili bölümünden daha ayrıntılı bilgi içerdiği için gerekli yerlerde Üç Devlet Tarihi'nden alıntılarla açıklamalar yapılmıştır. 68
Özet (Çeviri)
Kharjaubai Mairagul, Wu-huan and Xian-bei According to San Guo Zhi and Hou Han Shu, Master thesis Consultant : Prof. Dr. Pulat Oktan p.92 The book San Guo Zhi (History Of The Three Kingdoms) and Hou Han Shu (History Of The Later Han) are first-hand sources which are important in every respect for Central and Northern Asian history. The records in connection with Wu-huan and Xian-bei cited in 30th chapter of the work titled San Guo Zhi (History Of The Three Kingdoms) and 90th chapter of the work titled Hou Han Shu (History Of The Later Han) in the study has been translated into Turkish and evaluated. The book Hou Han Shu (History Of The Later Han) is a first-hand source, important in every respect in terms of the Central and Northern Asian history. Although it is not conclusively known when Hou Han Shu was written, judging from the date the compiler of the work Fan Ye died, it can be said that the work was written sometimes around 445 A.D The events related in the work cover a time period of 197 years from the end of the tenure of Wang Mang (A.D.23) to the end of the tenure of the Emperor Xian Di (A.D. 220). The 30th chapter of the San Guo Zhi (History Of The Three Kingdoms) and the 90th chapter of the Hou Han Shu (History Of The Later Han ) have been earmarked to Wu-huan and Xian-bei tribes. Both tribes forged connections with China at different levels throughout the Han Dynasty and occasionally influenced the political life of China. The ethnic identities of the Wu-huan and Xian-bei tribes are still remain to be resolved that who were generally said to have been descended from East Hu tribes living in the Northern China. Many sinologists including A. Resumat, E.H. Parker and E. Chavannes agree on the point that East Hu (Dong Hu in Chinese) is identical with Tung us. In many other sources just like History Of The Later Han and History Of The Three Kingdoms that we handle is recorded that Wu-huans and Xian-bei tribes are indeed to have descended from the East Hu. According to the History Of The Later Han the names *Wu-huan* and ^Xian-bei“ actually originated from the Wu-huan and Xian-bei mountain ranges where the rest of the East Hu tribes took refuge after they were defeated by Xiong-nu. Other than these; many customs and innumerable events are recounted in the work ranging from the moods of the two people to their social organizations, from the marriage rituals to their laws and wars and migrations within the time interval of two hundred years. In our study, in addition the a.m. part in the Hou Han Shu (History Of The Later Han), 30”' chapter recounting the Wu-huan and Xian-bei of the History Of The Three Kingdoms of 65 chapters compiled by Chen Shou who died in 297. A.D. have been also translated. Quotations and explanations have been extracted from the San Guo Zhi (History Of The Three Kingdoms) in necessary places since it is more inclusive than the relevant part of the Hou Han Shu (History Of The Later Han). 69