Halkla ilişkiler sektöründe cinsiyete dayalı ayrımcılık
Gender discrmination in public relations sector
- Tez No: 127612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE GENCEL BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Türkiye'nin toplumsal yapısına yerleşmiş ataerkil kalıpların çalışma yaşamına yansıması birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bu çalışma, halkla ilişkiler sektöründe cinsiyete dayalı ayrımcılık olarak değerlendirilebilecek uygulamaların görünümlerini belirlemek amacındadır. Halkla ilişkiler sektöründe cinsiyete dayalı ayrımcılık araştırmasının hareket noktası, cinsiyetlerin biyolojik bağlamın yanı sıra toplumsal bağlamda da üretildikleri düşüncesidir. Toplumsal yapı içerisinde kadını 'eş ve annelik' ve erkeği de 'evin geçimini sağlamak' rolleriyle, farklı biçimlerde konumlandıran ataerkil sistem, işgücü piyasalarına da yansıyarak yatay ve dikey ayrımcılık uygulamaları ile kadın istihdamını sınırlamaktadır. Halkla ilişkiler sektöründeki meslekleşme problemleri, cinsiyetçi toplumsal yapı ve örgüt kültürüyle birlikte sektörde varolan ayrımcı uygulamaların nedenlerini oluşturmaktadır. Sektörde gözlenen ayrımcı uygulamalar, diğer çalışma alanlarından farklı olarak, halkla ilişiler faaliyetlerinin kamu ve özel kesim uygulamalarında farklı biçimlerde görülmektedir. Kamu sektöründe genel eğilime paralel olarak, kadın oranlan ve statülerinin düşük seviyelerde kalması biçiminde, özel sektörde ise, varolan kadın çoğunluğunun kadınlar aleyhine sonuçlar doğurması biçiminde ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın temel bulgularından biri, geleneksel toplumsal yapıdan aile, eğitim sistemi ve kitle iletişim araçları aracılığı ile taşınan ataerkil ilişki biçimleri ve küreselleşmeyle ortaya çıkan tüketim kültürünün kesiştiği noktada kadınların halkla ilişkiler sektöründe ayrımcı uygulamalarla karşılaştıklarıdır. Aynı zamanda araştırma kapsamında yapılan alan çalışmasında kadınların, işe girişten, iş yaşamı boyunca yararlanılan olanaklara kadar pek çok alanda ayrımcı tutum ve davranışlara maruz kaldıkları ancak ayrımcılığı algılayış düzeylerinin düşük olduğu da saptanmıştır. Bu durum ataerkil anlayıştan kaynaklandığı gibi aynı zamanda ataerkil toplumsal normların derinleşmesini de sağlamaktadır.Mevcut durumun tespitine yönelik bu bilgiler, çözüm üretme yolunda katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reflection of the patriarchal patterns embedded in Turkey's social structure on work life has been the subject of many researches. This research aims to clarify the appearance of the practices that can be considered as gender discrimination. The starting point for the survey about gender discrimination in public relations sector is the idea that sex is not only determined by biological context but also determined in social context. The patriarcal system that determines different roles for men and women- women as“mothers and wives”and men as“economical care takers of the family”- in social structure, reflects labor market as horizental and perpendicular discrimination and makes restrictive effect on women's employement. The problems of turning into a profession in the sector of public relations, along with the sexist social structure and the organization culture make up the reasons of discriminating practices present in the sector. The discriminating practices observed in the sector are different from other work fields and they are seen in different forms in the practice of public and private sectors of public relations. Parallel to the general tendency to employ male employees in the public sector, employment ratios and status of female employees are maintained in low levels. And in the private sector, forming the majority has disadvantageous results for women. One of the main findings of this survey is that; the intersection point of consumption culture revealed with effect of globalization and the patriarcal relations carried out from traditional social structure by the means of family, educational system and mass media, forms the basis for gender discrimination for women in the public relations sector. Among this, the findings of the field study within this survey shows that the women are exposed to many kinds of discriminational attitudes and behaviors from the way their employment starts to the advantages occur during work life. However, findings show that the level of perceiving discrimination is poor. This not only results from the patriarchal mentality but also deepens the norms of the patriarchal society. All these points mentioned above that determine the existing circumstance; will contribute to the solution of the problem.