Ceza Hukukunda aile ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun
Family in Criminal Law and protection of family act (law nr. 4320)
- Tez No: 127613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
CEYHAN, İlhamı, Ceza Hukukunda Aile ve 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd Doç. Dr. Türkan Yalçın Sancar, 154 s. ÖZET Ailenin sosyal bir kurum olarak, bireylerin gelişiminde ve toplumun sağlıklı ve güçlü olmasında önemli bir rolü vardır. Tezin birinci bölümünde, ailenin önemi ve hukukla olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda, uluslararası belgelerde ve Anayasamızda ailenin düzenlenişi ve devletin aileye yapacağı müdahale ve bu müdahalenin sınırları incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 41. maddesinde belirtildiği üzere, devlet aileyi korumak için gerekli tedbirler almak ve yasal düzenlemeleri yapmak zorundadır. Tezin ikinci bölümünde, Türk Ceza Kanunu' nda aileyle ilgili ve aileyi koruyucu hükümler, aile hukukundan doğan suçlar, ailenin geleceği ve neslin sağlığını bozan suçlar ve ailenin suçtan doğan mağduriyetinin giderilmesi konuları inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca kadının aile hayatı içinde karşılaştığı şiddet ve cinsel istismar da ele alınmıştır. Ülkemizde son zamanlarda artan aile içi şiddet olaylarının önüne geçmek ve ailenin huzur ve mutluluğunu sağlamak için, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kabul edilerek yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu kanunla Türk Medeni Kanunu' nda ve Türk Ceza Kanunu' nda öngörülen tedbirlere ek olarak yeni düzenlemeler getirilmiştir. Üçüncü bölümde, kısaca Türk Medeni Kanunu' nda öngörülen tedbirler incelendikten sonra, Ailenin Korunmasına Dair Kanunun Medeni Hukuk ve Ceza Hukuku açısından uygulaması ve“Ailenin Korunmasına Dair Kanuna Muhalefet Suçu ”nun yasal unsurları ayrıntılı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
CEYHAN, İlhami, Family in Criminal Law and Protection of Family Act (Law nr. 4320), Master's Thesis, Advisor: Yrd Doç. Dr. Türkan Yalçın Sancar, 154 p. ABSTRACT The family as a social institution plays an important role on the development of individuals and constituting a healthy and strong society. In the first part of the thesis, the importance of family and its relation with law is assessed In this context, regulation of the family in both International documents and in Turkish Constitution is examined As stated by Article 41 of Turkish Constitution, the State has to take necessary measures and legal arrangements for the protection of family. The second part of the thesis deals with the provisions relating with and protecting family; crimes emanating from law of the family; crimes violating the future of the family and health of the generation; and satisfying the mistreated family. In addition, violence and sexual exploitation directed to women in family life is revieived Protection of Family Act, nr. 4320 has been enacted in order to prevent the increasing violence in family life and to contribute to peace and happiness of the family. This act has introduced new regulations in addition to the measures put forward by Turkish Civil Code and Turkish Criminal Code. In Part III, having examined the measures in the Civil Code, implementation of Protection of Family Act form the viewpoint of both Civil and Criminal Law; and the constituting components of the crime called“Infringement of Protection of Family Act”are examined in detail and criticised