Türkiye'de elektrik enerjisi sektöründe özel sektörden yararlanma uygulamaları
The Role of private sector in electric energy sector in Turkey
  1. Tez No: 127621
  2. Yazar: MUSTAFA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Türkiye enerji politikası liberal ekonomi.mutedil devletçilik ve planlı karma ekonomi aşamalarından geçerek günümüze ulaşmıştır. Bugün dünyadaki gelişmelere paralel olarak özelleştirme ve liberalizasyon enerji sektöründe önem kazanmıştır, özelleştirme bu sektörde temel politika olmalı ve devlet bu sektörde düzenleyici rol üstlenmelidir. Enerji alanında Türkiye'nin temel problemi mali kısıtlılıklardır. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'de enerji ta|ebi sürekli yükselmektedir. Bu sebeple özel sektör enerji üretim, iletim.dağıtım ve pazarlaması alanlarında rol oynamalıdır. Bu amaçla 1980 sonrası bir çok özelleştirme yöntemi mevzuatımıza girmiştir. İlk olarak 1984'te yap-işlet-devret ve işletme hakkı devri yöntemleri aracılığıyla özel sektör yatırımları enerji sektörüne çekilmiştir. 1984'den sonra elektrik üretim hakkı temelde yap-işlet-devret yöntemiyle özel sektöre tanınmıştır. Bu alandaki temel hukuksal düzenlemelerdeki eksikliklerin özel sektörün, sektöre girişine izin vermemesi üzerine 1999 ve 2000 yıllarında bu alanda yapısal değişiklikler yürürlüğe konulmuştur. 1999'daki Anayasa değişikliği ile birlikte elektrik üretim, iletim, dağıtım ve pazarlamasının özel hukuk sözleşmeleriyle gerçekleştirilebilmesinin önü açılmıştır. Diğer yandan, bu alanda hükümet düzenleyici bir konuma getirilmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak, sektördeki hızlı özelleştirmenin alt yapısının oluşturulmasıyla birlikte 2001 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kurulmuştur. Kısaca, Türkiye'deki enerji sektöründeki hızlı özelleştirmenin yasal dayanağı oluşturulmuş ve devlet sektörde bir lider olarak kalırken, bağımsız bir düzenleyici kurul aracılığıyla yeni bir düzenleme ve denetim fonksiyonu kazanmıştır. 141
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey's energy policy has reached to its current position today after having experienced the following phases; liberal economy, moderate statism and planned mixed economy policies. Today, in parallel with the developments in the world, privatisation and liberalisation in the energy sector has gained importance. In this sector, privatisation should be the major policy and the state should be guiding, and playing a supervisory role within the sector. The main reason for Turkey's problem in the field of energy is the financial deficiencies. In Turkey, as it is a developing country, the increasing demand for energy should be met. Therefore, private sector should play a part in the fields of production, transmission, distribution and marketing of energy. For this purpose, many privatisation methods have started to take place in our legislation, especially after 1980. First of all, in 1984 through the methods of 'build- operate-transfer' and also the right of managerial takeover, the investments of the private sector were drawn into energy sector. Later in 1984 the right to produce electricity was granted to private sector via 'build-operate-transfer' method. As it was not possible to draw the private sector into this field via the related articles in the law, fundamental changes had to take place in this field in 1999 and 2000. With a constitutional amendment enacted in 1999, the services for production, transmission, distribution and marketing of electricity have been paved the way for its realisation via special legal contracts. On the other hand, standby opportunities have been granted in government concessions in this field. Parallel to this development, a law aiming at rapid privatisation in this sector was enacted, the Regulatory and Inspectoral Board for Energy Market being established in 2001. In brief, the legal basis for rapid privatisation in the energy sector in Turkey has been designed, and while the state remains as the leading actor in the market, she has gained a new regulatory and inspectoral function through an independent Board. 142