Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunu olup Milli Eğitim Bakanlığı'nda sınıf öğretmeni olarak çalışmış ve çalışan öğretmenlerin yeterlikleri
Qualifications of classroom teachers who graduated from Ankara University Faculty of educational sciences and have been working in public elementary schools (The Ankara province case)
  1. Tez No: 127622
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KİRTİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
11 ÖZET ANKARA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEZUNU OLUP MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDA SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK ÇALIŞMIŞ VE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİN YETERLİKLERİ Kirtik, Hasan Hüseyin Yüksek Lisans, Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bölümü Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksoy Kasım 2002, 113 sayfa Toplumların gelişmişlik düzeylerinin yükseltilmesinde iyi yetişmiş, yeterlikleri yüksek, nitelikli bireylerin önemi büyüktür. Bireylerin bu özellikleri kazanacakları yerler eğitim kurumları yani okullardır. Okullar eğitim yoluyla insanların niteliklerini ve yeterliklerini artırmak için çalışırlar. Okullarda yapılan bu çalışmaların verimli olması ve amacına ulaşması için, okulların da çeşitli yeterliklere sahip olması ve eğitim sürecini en etkili şekilde yönlendirmesi gerekmektedir, öğretmen bir okulun en önemli öğesi ve eğitim öğretim sürecini planlayan, yöneten ve uygulayan kişidir. Bir eğitim öğretim sürecinin başarıya ulaşması öğretmenin görevinde göstereceği yeterlikleri ile doğrudan ilgilidir. Yani öğretmen ne kadar yeterli ve nitelikli ise eğitim öğretim o kadar başarılı olacaktır. Öğretmen ihtiyacını karşılamak amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen atamalar/nda nitelikten çok niceliğe önem vermektedir. Amacı öğretmen yetiştirmek olamayan çeşitli fakülte mezunları öğretmen olarak atanmaktadır. Bu fakültelerden bir tanesi de 1997 yılında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan düzenleme ile çeşitli bölümleri kapatılan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi (AÜ EBF)'dir. Kuruluş amaçlarında MEB'in uzman ihtiyacını karşılamak, öğretmenlik sertifikası dersleri vermek, öğretmen yetiştiren kurumlara meslek dersi öğretmeni yetiştirmek, hizmet içi eğitim programlan düzenlemek olan AÜ EBF mezunları MEB'de sınıf öğretmeni olarak görev yapmak durumunda kalmışlardır. Her sistem ürettiği ürünün ne derecede ihtiyaca cevap verdiğinin dönütünü görmek ister ve bunun araştırmasını yapar. Bu araştırmada AÜ EBF mezunu olup sınıf öğretmenliği yapanların bu alanda ne derecede yeterli oldukları çalışma konusu yapılmıştır. Bu çalışma yapılırken, sınıf öğretmenliği ile ilgili alandan mezun öğretmenler ve ilköğretim okullarında çalışan ve fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun öğretmenler ile AÜ EBF mezunu öğretmenlerin yeterliklerinin karşılaştırılması da yapılmıştır. Betimsel türden tarama modelinde düzenlene araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini ve çalışma grubunu, Ankara ili ve ilçelerinde çalışan AÜ EBF mezunu öğretmenleri ile Ankara ili Akyurt ilçesi ve Etimesgut ilçesinde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni AÜ EBF mezunu 101 öğretmen ve çalışma grubu birbirinden farklı okullardan mezun 104 sınıf öğretmenidir. Anketin alt başlıklarının tek bir yapıyı ölçüp ölçmediğini belirlemek amacı ile“faktör analizi”ve geçerlik ve güvenirliğini test etmek için de“cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı”çalışması yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise;“aritmetik ortalama”,“t testi”ve“varyans analizi”teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT QUALIFICATIONS OF CLASSROOM TEACHERS WHO GRADUATED FROM ANKARA UNİVERSTY FACULTY OF EDUCATIONAL SCIENCES and HAVE BEEN WORKING IN PUBLIC ELEMENTARY SCHOOLS (The Ankara Province Case) Kirtik, Hasan Hüseyin Master Thesis, Education Economy and Planning Departmant Supervisor : Yard. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksoy November 2002, 1 1 3 pages The importance of well educated, self-sufficient and qualified in persons in increasing the development levels of societies is great. Schools operate to increase the qualifications and the self-sufficiencies of the schools and their these works conducted in the schools to be successful and for their achieving the goals. The most important element for quality teaching in a school. Although we have schools that educate teachers in our country, these cannot meet the increased needs. The Ministry of Education pays more attention to quantity than qualification in these assignments to meet the need for the teachers. The graduates from various faculties, whose purpose of foundation is not teacher education at all are being assigned as teachers. One of these faculties is the Ankara University Faculty of Educational Sciences, whose various departments have been closed up by the arrangement made by Higher Education Council in 1997. The graduates of the University Of Ankara Educational Sciences Faculty, whose purpose is to meet to educational specialist need of the Ministry of National Education, to provide courses for teaching certification, to provide professional teachers to the organizations, which educate teachers and the arrange in-service education programs, were obliged to work as classroom teachers in the Ministry of National Education. Every system wishes to evaluate its product, which it yields meets the need in return. In this research, the sufficiency of those graduates of the Ankara University Faculty of Educational Sciences selected as subject matter. The research has been designed in descriptive method and a questionnaire was developed and conducted to gather data. The population and the working group of the research comprises of the teachers, who are the graduates of the Ankara University Faculty Of Educational Sciences and the primary school teachers, who work in the Akyurt County and the Etimesgut County of Ankara Province. The population of the research comprise of the 101 teachers, who are the graduates of the University Of Ankara Educational Sciences Faculty and 104 classroom teachers, who have been graduated from different colleges. These were accepted as different working groups and compared each other.