Güneş gazetesi (19 Şubat 1982 - 19 Şubat 1989)
The newspaper Güneş (19 February 1982 - 19 February 1989)
  1. Tez No: 127641
  2. Yazar: ASLIHAN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin konusu, Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan basının sermaye ile birleşmesi sürecinin ilk örneklerinden sayılabilecek olan Güneş gazetesinin 1982-1989 yılları arasındaki yayın anlayışının incelenmesidir. Güneş, 1982 yılında basına çok yüksek yatırımlarla giren Ahmet Kozanoğlu ve Ömer Çavuşoğlu gibi iki işadamının ardından Mehmet Ali Yılmaz ve Asil Nadir gibi iki patronu ile basın sektöründe astronomik ücretlerle istihdam sağlayarak yeni bir dönemi başladığının habercisi olmuştur. Güneş, Türk basının bu değişimi yansıtmasının yanı sıra 1980 sonrası uygulamaya konulan yeni ekonomi ve toplum anlayışının da destekleyicisi olmuştur. Her görüşten oluşturduğu muhabir ve yazar kadrosu, büyük reklam kampanyaları ile yayına başlaması ile aynı yıllarda yayınlanan diğer gazetelerden farklı olmuş, büyük tirajlara ulaşmıştır. Ayrıca Güneş Türk basınında promosyon, lotaryacılık uygulamaları, başlık seçimi, haber anlayışı ile kendinden sonra gelen pek çok gazeteye öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to examine the newspaper, Güneş (1982- 1989), which constitutes one of the first examples of the marriage between capital and press in 1980's in Turkey. Güneş was firstly bought by two businessmen, Ahmet Kozanoğlu and Ömer Çavuşoğlu, who invested big amounts of money on the newspaper. Mehmet Ali Yılmaz and Asil Nadir have also been the patrons in the life of this newspaper in Turkish press. Güneş, has had a special place in Turkey by starting a new period, in which, astronomical salaries were given to the workers of press during all its rich patrons mentioned above. In addition to its role as Güneş as a reflector of chancing social and economical structure of Turkey in 1980, Güneş has also been a big supporter of this new structure. Güneş managed to be different from all the other newspapers of the same period in Turkey by having writers from different view sand by reaching higher circulation levels. Furthermore, Güneş pionered many other newspapers by its promotion and lotary companies, headlines, approach to making news in Turkey, in the following years.