Roma Hukukunda hile (dolus)
Fraud in the Roman Law
  1. Tez No: 127650
  2. Yazar: MENGÜ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda hile kavramı, tanım, içerik, tür ve sonuçları açısından karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölümde, Romalı hukukçuların teoriden çok pratiğe önem vermeleri nedeniyle, somut olaylar üzerinde yaptıkları çalışmalarla belirlenen, sırasıyla, hukuki işlem, hukuki işlem ehliyeti ve bu ehliyeti sınırlayan durumlar, irade ile beyan arasındaki uygunsuzluk türleri ve iradenin oluşumundaki bozukluk türleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Romalı hukukçuların bu kurumların temel nitelik ve özelliklerini büyük bir isabetle belirledikleri görülmüştür. Asıl çalışma konumuz olan, hukuki işlemde iradenin oluşumunda bozukluk türü olarak hile (dolus), ilk ana bölümün ikinci kısmında incelenmiştir. Bu kısımda, hilenin Roma Hukuku'nda kabul edilen anlam ve içeriği ve tarihsel akış içinde kaydedilen gelişmeler üzerinde durulmuştur. Daha sonra yine ikinci kısımda, Romalı hukukçularca hileye karşı alınan hukuki önlemler olan, hile defi (exceptio doli), hile davası (actio doli) ve sonuçları ve eski hale getirme (restitutio in integrum) incelenmiştir. Bu çalışma, Roma Hukuku'nda temel olarak kabul edilen kaynaklardan Gaius'un Institutiones'i, îustinianus'un Institutiones'i ve Digesta metinlerinden yararlanılarak yapılmıştır. Çalışmanın ikinci ana bölümünde, diğer Kıta Avrupası hukuk sistemleriyle birlikte, Roma Hukuku'dan yoğun şekilde etkilenmiş olan Türk Hukuku'nda hile kurumu incelenmiştir. Bu bölümde de, açıklayıcı olması bakımından, öncelikle irade beyanı ve unsurları üzerinde durulmuş, oradan hile kurumuna geçilmiştir. Burada 97 fgf*^*Türk Borçlar Kanunu'nun 28. ve 31. maddeleri ışığında hile kavramı, unsurları ve türleri incelendikten sonra, hilenin sözleşmeler üzerindeki etkisine geçilmiştir. Bu konular, çalışma konusunun kapsamı dışına çıkılmayacak şekilde ve öğretideki görüşlerle desteklenerek incelenmiştir. Çalışma Roma Hukuku'ndaki hile (dolus) ile Modern Türk Hukuku'ndaki hilenin karşılaştırıldığı sonuç bölümüyle sona ermiştir. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the concept of fraud in Roman Law and Turkish Law has been examined in comparison from the points of description, contents, types and results. The study comprises of two main parts. In the first main part, as Roman jurists emphasize on practice rather than theory, respectively legal transaction, legal capacity and the situations that limit this capacity, types of invalidity of will and disturbance types in the formation of will, that were defined with the studies they have carried out on concrete events, have been examined. At the end of this examination, it was observed that Roman jurists hit the basic qualities and characteristics of these institutions with great competency. Fraud (dolus) as the disturbance type in the formation of will in legal transaction, which is our basic subject of study, has been examined in the second section of the first main part. In this section, it was emphasized on meaning and content of fraud as accepted in Roman Law and developments noted historically. Later on again in the second section, defense for fraud {exceptio doli), action for fraud (actio doli) and its results and restitution to the old situation (restitutio in integrum), which were legal precautions taken against fraud by Roman jurists, are examined. This study has been made by taking advantage of the texts of Institutiones of Gaius, Institutiones of Iustinianus and Digesta. In the second main part of the study, fraud institution in Turkish Law, that has been under the dense influence of Roman Law together with other Continental European Law systems, has been examined. In this section also, it was emphasized with priority on the declaration of the will and its elements, as regards to being 99explanatory, from here it was passed to fraud institution. Here after fraud concept, elements and types are examined according to Articles 28 and 31 of Turkish Code of Obligations; it is passed to the effect of fraud on contracts. These issues are examined without going out of the scope of subject of the study and with the support of views in the doctrine. The study is concluded with the result section, where fraud (dolus) in Roman Law is compared with fraud in modern Turkish Law. 100