Kültürel çalışmalar okulu ve neo-muhafazakarlık: S. Hall ve L. Grossberg's yaklaşımlarının karşılaştırılması
The School of cultural studies and neo-conservarism: the comparison of S. Hall and L. Grossberg's approaches
  1. Tez No: 127654
  2. Yazar: BETÜL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinde“Kültürel Çalışmalar Okulu”ve“Neo- Muhafazakârlık”kavramı, Stuart Hall ve Lawrance Grossberg yaklaşımları bağlamında ele alınmış olup; Hail ve Grossberg düşüncesi analiz edilmiştir. Çalışma, üç ayrı bölüm ve bu bölümlerin genel bir değerlendirmesi biçimindeki“sonuç”bölümünden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; Kültürel Çalışmalar Okulu'nun tarihi yapısı, düşünsel çerçevesi ve çağdaş Kültürel Çalışmalar olgusu ele alınmakta olup, çağdaş Kültürel Çalışmalar'ın neo-muhafazakâr ve yeni-Sağ siyasete ilişkin yaklaşımı üzerinde durulmaktadır. İkinci Bölümde, Stuart Hall düşüncesinin ışığında, Britanya neo- muhafazakârlığı ve yeni-Sağ söylem irdelenmekte olup; Hall'ün“Thatcherizm”analizlerine ve“Otoriter Popülizm”çözümlemelerine yer verilmektedir. Üçüncü Bölümde; Lawrance Grossberg düşüncesinin ışığında, Amerikan neo-muhafazakârlığı ve yeni-Sağ söylem irdelenmekte olup; Grossberg'in“Reaganizm”analizlerine ve“Popüler Muhafazakârlık”çözümlemelerine yer verilmektedir. Sonuç 'ta ise; Hail ve Grossberg yaklaşımlarının genel bir karşılaştırması yapılarak, Kültürel Çalışmalar Okulu'nun neo-muhafazakâr ve yeni-Sağ siyasete ilişkin değerlendirmeleri toparlanmaktadır. Bu bağlamda diyebiliriz ki, Hail ve Grossberg çözümlemeleri bize, neo-muhafazakâr siyasetin ve yeni- Sağ eğilimlerin“Hegemonya”stratejileri ile örülü,“kaotik”bir içerik taşıdığım anlatmakta ve böylece“şu. an”olarak“şimdinin durumu”nu belirlemektedir. 107
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this Master thesis concepts of“The Scholl of Cultural Studies”and“neo- conservatism”have been considered within the contex of Stuart Hall and Lawrance Grossberg approaches: The ideas of Hall and Grossberg have also ben analyzed. This study consits of three different chapters and a conclusion which has the general evaluation of these three chapters. In the first chapter, the historical background of Cultural Studies, scientific framework and the phenomenon of contemporary Cultural Studies are discussed, the approach of contemporary Cultural Studies is related to neo-conservatism and the new right. In the second chapter in terms of Stuart Hall's ideas, Britain's neo- conservatism and“Authoritarion Populism”contex are emphasized. In addition Hall's“Thatcherism”analysis and the concept of“Authoritarian Populism”were examined. In the third chapter, in the light of L. Grossberg's ideas, American neo- conservatism and new right have been examined. The analysis of Grossberg's“Reaganism”and“Popular Conservatism”are discussed. In the last chapter, general comparisons between Hall and Grossberg's approaches have been explained and also the evalutions of Cultural Studies School which are related to neo-conservatism and the new right-wing. The analysis of Hall and Grossberg confirmed that neo-conservatism and the new right have been surrounded by hegemony and contain a“caotic”content, so they have been studing to fix the condition of the moment. 108