Türk kamu yönetiminde danışmanlık
Consultancy in Turkish public admisitration
- Tez No: 127653
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET TÜRK KAMU YÖNETİMİNDE DANIŞMANLIK Bu tez çalışması,“Türk Kamu Yönetiminde Danışmanlık”başlığı altında iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde danışmanlık konusu kavramsal ve kuramsal olarak ele alınmış; ikinci bölümde ise Türk Kamu Yönetimindeki danışmanlık konusu incelenmiştir. Tezde, danışmanlık konusu teorik açıdan bakıldığında karşımıza; danışma, danışman, danışmanlık, yönetim, karar verme gibi kavramlar ile danışmanın görevleri ve özellikleri, danışmanlık ilişkisi, danışmanlık modelleri ve kuramları, yönetim-karar verme ve danışmanlık ilişkisi, yönetim danışmanlığı gibi konular çıkmaktadır. Türk Kamu Yönetimindeki danışmanlık konusu anlatılırken ise; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, bakanlıklar, yerel yönetimler ve bazı danışman niteliğindeki kurumlar incelenmiştir. Danışmanlığı, danışma ve danışmanlık olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. Danışma, günlük hayatta herkesin kullandığı bir sorun çözme metodudur. Bu anlamda danışma, kişilerin bir sorunu çözebilmek, birden fazla alternatif arasından en doğru olanı seçebilmek, ya da bir konu hakkında en makul kararı verebilmek için bilgisine, görgüsüne, tecrübesine, becerisine vb. inandıkları kimselerden bilgi, görüş, düşünce alma işidir. Bu işlev kurumsallaşmamış, belli kurallara (informel) bağlanmamıştır. Danışma karşılığında herhangi bir ücret ödenmez. Bizi ilgilendiren profesyonel (formel) danışmanlık konusudur. Bu, yukarıda tanımı yapılan danışma işlevinin kurumsallaşmış, belli kurallara bağlanmış, karşılığında bir bedel ödenen ve profesyonel kişilerce sunulan şeklidir. Profesyonel danışmanlık ilişkisinin bazı özellikleri vardır. Öncelikle bu ilişki gönüllü bir ilişkidir. Bir ölçüde de olsa kurumsallaşmış ve belli kurallara bağlanmıştır. Taraflar arasındaki ilişkinin mahiyeti, sınırları tanımlanmıştır. 131Danışmanın hangi konularda hizmet vereceği ve bunun karşılığında alacağı ücret bellidir. Türk Kamu Yönetimine baktığımızda karşımıza iki danışman tipi çıkmaktadır. Bunlar kurmay danışmanlar ve istisnai devlet memuru statüsündeki danışmanlardır.. Kurmay danışmanlar, kamu yönetiminin ortak görevleri olan ve uzmanlık gerektiren araştırma, inceleme, bilgi toplama, planlama, istatistik, gibi çalışmaları yaparlar. İstisnai devlet memuru statüsündeki müşavirler ise engin bilgi ve tecrübelerinden faydalanılmak üzere, başta devletin genel siyasetinden sorumlu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar olmak üzere, önemli görevlerde bulunan yöneticilere doğrudan bağlı olarak hizmet veren kişilerdir. Araştırma, planlama ve koordinasyon (APK) birimleri, hukuk müşavirlikleri, basın müşavirlikleri ve halkla ilişkiler müşavirlikleri Türk Kamu Yönetimindeki ortak danışma birimlerinden en yaygın olanlarıdır. Devlet Planlama Teşkilatı, Milli Prodüktivite Merkezi, Devlet istatistik Enstitüsü, Milli Güvenli Kurulu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, üniversiteler ve Danıştay'ı Türk Kamu Yönetimindeki danışman kurumlara örnek olarak gösterebiliriz. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık, bakanlıklar ve yerel yönetimlerde hangi danışma birimlerin nasıl ve hangi şartlarda kurulacağı veya kurulabileceği, mevzuatla belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığındaki müşavirlik birimleri Cumhurbaşkanının sekreteryası durumundaki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine bağlı olarak, kurmay danışmanlar ve istisnai devlet memuru durumundaki müşavirler görev yapmakta ve Cumhurbaşkanına danışmanlık hizmeti vermektedirler. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bakıldığında karşımıza meclis başkanlığına bağlı danışmanları ve milletvekili danışmanları çıkmaktadır. Ayrıca TBMM ile ilgili mecliste grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinden oluşan ve Meclis Başkam liderliğinde toplanan Meclis Danışma Kurulu bulunmaktadır. Başbakanlık merkez örgütündeki danışma birimleri arasında gösterilen danışmanlar ise, başbakan müşavirleri, başbakanlık müşavirleri, hukuk müşavirleri ve basın müşavirleridir. Başbakan kendi belirleyeceği konularda kendisine yardımcı olması için 15 başbakan başmüşaviri ve 20 başbakan müşaviri', Başbakan ve Devlet 132Bakanlarına önem ve öncelik taşıyan konularda danışmanlık yapmak üzere en fazla 85 başbakanlık müşaviri atanabilmektedir. Başbakanlık merkez örgütünde ayrıca hukuk müşavirimi basın müşavirliği ve yardımcı birimler arasında yer alan ve Başbakanlık ile kamuoyu arasındaki iletişimi sağlamakla görevli Başbakanlık Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı mevcuttur. Bakanlık merkez örgütünde görülen danışma birimleri ise; hukuk müşavirliği, Araştırma, planlama ve koordinasyon birimleri, basın ve halkla ilişkiler müşavirliği ile bakanlık müşavirleridir. Yerel yönetimlerde daha çok Araştırma, planlama ve koordinasyon birimleri, hukuk müşavirlikleri veya halkla ilişkiler müşavirlikleri gibi kurmay danışmanlık birimleri görülmektedir. Diğer müşavirler ise genelde büyük şehir belediyelerinde rastlanılmaktadır 133
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSULTING IN TURKISH PUBLIC ADMINISTRATION This thesis study consists of two parts under the title of“Consulting in Turkish Public Administration”. In the first section, the consultinng subject is taken in a conceptional and theoretical framework, in the second part consulting in Turkish administrative system is investigated. In the thesis, when consulting subject is investigated in the theoretic perspective we came across with concepts such as consultation, consultant, consulting, administration, decision making and subjects such as the duties and characteristics of consultants, consulting relationships, consulting models and concepts, the relationship between management-decision making and consulting, and management consultation. The consulting in Turkish administration is restricted to Presidency, Prime Ministry, Turkish Great National Assembly, ministries, local administration and some advisory institutions. Consulting must be divided into two as consultation and consulting. Consultation is a problem solving method that everybody utilizes in daily life. In this respect consultation is what people do by taking information, opinion, idea from people they believe in their knowledge, experience, ability etc in order to solve a problem, to choose the most correct among more than one alternatives or to make the most proper decision about a subject. This function is not institutionalized and not bound to certain rules. No payment is made for consultation. What concerns us is professional (formal) consulting subject. This is the institutionalized, bound to certain rules, a payment is given for and served by professional persons form of the above defined consultation function. The professional consulting relationships has some characteristics. First, this relationship is a voluntary one. Though to an extent, it is institutionalized and bound 134to certain rules. The nature and boundaries of the relationship between the parties are determined and defined. About which subjects the consultant will serve and the fee for which he will receive is definite. When we look into Turkish public administration, we come across with two types of consultants. These are staff consultants and advisers which have the position of exceptional state officers. Staff consultants do the work such as research, investigation, data collection, planning, and statistics which are the common duties of public administration and require expertise. As exceptional state officers advisers, to be benefitted from their wide knowledge and experiences, serve directly attached to administrators which have important positions responsible for the general policies of the state such as President, Prime Minister and Ministers. In this summary section, we will call the staff consultants shortly as“experts”and the exceptional state officers shortly as“advisers”. Research, planning and coordination (APK) unit, legal consultancy, press consultancy and public relations consultancy are most common consulting units in Turkish public administration. As examples of consulting institutions in Turkish public administration we can list State Planning Organization, National Productivity Center, State Statistics Institute, National Security Committee, Turkey and Middle East Public Administration Institute, universities and Council of State. The consultancy units in Presidency are bound to Presidency General Secretary which functions as the secretary of the Presidency. Bound to the secretary experts and advisors give consulting services to the President. In the Turkish National Great Assembly, there are experts and advisors linked to Assembly Chairman and consultants of the members of the parliament. Also there is a Assembly Consultation Committee which consists of representatives of political parties having a group in the Assembly and have meetings under the leadership of Assembly Chairman. The consultants in the central organization of the Prime Ministry are Prime Minister advisors, Prime Ministry advisors, legal advisors and press advisors. Prime Minister can assign 75 Prime Minister Chief Advisors and 20 Prime Minister Advisors mat will help himself for the subjects he will determine ; and a maximum of 85 Prime Ministry Advisors for consulting the Prime Minister and State Ministers in 135subjects that are important and have priorities. Also in the central organization of the Prime Ministry there ara legal consultancy, press consultancy and Prime Ministry Public Relations Department which is among the accessory units and responsible for the communication between Prime Ministry and public. The consulting units in the central organization of Ministries are legal consultancy, Research, planning and coordination units, press and public relations consultancy and ministry advisors. In local administrations there are mostly staff consulting units such as Research, planning and coordination units, legal consultancy or public relation consultancy. Other advisors are usually found in great municipalities. 136